Tidigt på tisdagsmorgonen vaknade Värmdös egna guldsmeder Isabel och Tobias Harborn av att inbrottslarmet gick av i deras smyckesbutik Skärgårdsjuveler i Gustavsberg.
– Vi fick ett larm halv fem på morgonen. Tobias åkte in på en gång och då var polisen där, men skurkarna hade precis åkt. Inom loppet av 20 minuter blev vi rånade och vår butik totalförstördes, säger Isabel Harborn.
Krossade glasmontrar, trasiga möbler och ett gapande hål i stället för en dörr.
Isabel berättar att de stannade upp sent igår kväll för att röja i förödelsen.
– Det är så overkligt. Det är en utanpå kroppen känsla. Vi är fortfarande i chock. Det har inte gått in att vårt livsverk är borta, säger hon.
Smash and grab
Polisen larmades till platsen efter att vittnen reagerat på oväsen. En teleskoplastare hade använts för att köra sönder dörren till smyckesbutiken.
– Gärningsmännen har sedan tillgripit gods till ett okänt värde, men värdet på det stulna kan vara högt, säger Daniel Wikdahl, presstalesperson på polisen.
Det var en så kallad, "Smash and grab", där inbrottstjuven krossar ett skyltfönster eller en entré till en butik, stjäl värdesaker för att sedan snabbt försvinna från platsen.
Polisen bedrev en jakt på gärningsmännen under tisdagsmorgonen – men hittade ingen misstänkt.
– Vi tror det är flera gärningsmän. Det efter en sammanvägning som framkommit från brottsplatsundersökningen, säger Daniel Wikdahl.
Teleskoplastaren är tagen i beslag för teknisk undersökning och en brottsplatsundersökning har gjorts i butiken.
Polisen har inlett en förundersökning om grov stöld.
"Det är vårt levebröd"
Fram tills igår har smyckesbutiken i Gustavsberg varit förskonad från rån. Samtidigt har de under åren sett kollegor i branschen vara med om att rånare gett sig på personal under öppettid.
– Vi är jätterädda. Men samtidigt är vi så glada att ingen kom till skada, säger Isabel.
Stödet från grannar och vänner har varit stort.
– All kärlek från Värmdö visar hur det lokala är viktigt och att vi värnar om varandra ute på ön. Mitt i allt elände känns det väldigt fint.
Nu inväntar paret polisens fortsatta utredning och besked från försäkringsbolaget. Tills dess gör de vad de kan.
– Nu försöker vi plocka ihop det som är helt för att sätta i gång verksamheten så snart vi kan. Det är vårt levebröd som försörjer vår familj på fem barn, det är livsnödvändigt. Det är vad vi kan och vad vi gör.