Bandhagen

Mark- och miljödomstolen ger grönt ljus till att bygga 45 studentbostäder intill tunnelbanespåret i Bandhagen, trots SL:s överklagan.

SL, alltså trafikförvaltningen i regionen, är inte nöjda med domen som nu överklagas till nästa instans, Mark- och miljööverdomstolen.

Redan tidigt i processen var SL kritiska till planerna. De menar att det strider mot plan- och bygglagen att bygga bostäder 8 meter från spåren, och att byggnaderna borde placeras minst 15 meter därifrån av säkerhetsskäl.

SL har hänvisat till en säkerhetsbestämmelse från 2023. Men mark- och miljödomstolen menar att det är en bestämmelse SL har tagit fram själva och att det inte är en bindande rättsregel för kommunen.

"Främsta experter"

I den nya överklagan skriver SL att de har tagit fram bestämmelsen för att kunna uppfylla lagens krav och gällande tillstånd från Transportstyrelsen. Vidare står det att föreskriften är framtagen av "Sveriges främsta experter på säker tunnelbanedrift".

Utan en sådan föreskrift hade Transportstyrelsen "med stor sannolikhet" ingripit, i värsta fall "med förbud mot verksamheten", menar SL.

Enligt dem framstår det som "stötande" att staden inte tagit hänsyn till detta i sitt beslut.

Man anser fortsatt att det finns en risk för att människors hälsa och säkerhet påverkas negativt om bostäderna byggs. Bland annat varnar man för att föremål kan falla ner från loftgången och landa på spåret.

Vill upphäva planen

Dessutom tycker trafikförvaltningen att detaljplanens stomljudsutredning håller för dålig kvalitet och att man inte kan utesluta olägenheter för framtida boende.

Kollektivtrafiken i Stockholm har "närapå en betydelse som kan jämföras med riksintresse för kommunikationer på järnväg". Om den inte fungerar "finns risk för en större samhällsstörning" skriver SL som yrkar på att detaljplanen upphävs och ärendet återförvisas till Stockholms stad.

SL skriver till Mitt i att man inte har något att tillägga mer än vad som framgår av överklagandet.

Dom: Staden får bygga vid tunnelbanespåret

Planerna på 45 studentbostäder i Bandhagen överklagades av SL. Men mark- och miljödomstolen ger staden rätt.

Bandhagen

I juni förra året gav politikerna grönt ljus till bygget av cirka 45 studentbostäder precis vid t-banespåret i Bandhagen.

Redan tidigt i processen var SL – trafikförvaltningen i regionen – kritiska. Enligt dem är bygget förknippat med risker för människors hälsa och säkerhet. När detaljplanen antogs överklagades beslutet till mark- och miljödomstolen.

SL menar att det strider mot plan- och bygglagen att bygga bostäder 8 meter från spåren, och att de borde placeras minst 15 meter därifrån av säkerhetsskäl.

Illustration över planerade studentbostäder som kan byggas i Bandhagen.

Illustration över planerade studentbostäder som kan byggas i Bandhagen.

Lundberg Aguilera Arkitekter

Föremål skulle kunna blåsa ner från huset till spårområdet och orsaka både brand och trafikstopp, menar trafikförvaltningen som dessutom anser att staden inte tillräckligt har utrett vilka konsekvenser det skulle bli om ett tåg spårar ur.

SL har hänvisat till en säkerhetsbestämmelse från 2023.

Men nu avslår mark- och miljödomstolen överklagan från SL med flera.

Inte bindande

Angående närheten till spåret har SL hänvisat till en säkerhetsbestämmelse som regionen själva har tagit fram.

Enligt domstolen är bestämmelsen inte att likställa med en föreskrift som tillsynsmyndigheten Transportstyrelsen kan utfärda enligt lagen om säkerhet vid tunnelbana och spårväg. Alltså är den inte heller en bindande rättsregel för kommunen, står det i domen.

Domstolen anser vidare att staden har utrett säkerhetsriskerna tillräckligt med anledning av närheten till spårområdet, bland annat risken för urspårning.

Man skriver även att länsstyrelsen godtagit planen, vilket i många fall innebär "att det inte finns skäl för den överprövande myndigheten att frångå den bedömningen".

SL vill inte kommentera domen. "Vi har emottagit beskedet från mark- och miljödomstolen och analyserar nu hur vi kan gå vidare. Det är vad vi kan säga i nuläget", skriver pressavdelningen i ett mejl till Mitt i.

Domen kan överklagas till Mark- och miljööverdomstolen fram till den 27 februari.

Redan i dag finns bostadshus i Bandhagen som ligger i nära anslutning till tunnelbanespåret

Redan i dag finns bostadshus i Bandhagen som ligger i nära anslutning till tunnelbanespåret

Mimmi Epstein

SL:s överklagan avslås – staden får bygga vid tunnelbanan

Planer på studentbostäder 8 meter från spåren ✔ SL efter domen: "Analyserar"