SL har sedan i tisdags kört tunnelbanetågen på gröna linjen i lägre fart än vanligt och också låtit färre tåg gå i trafik efter att sprickor upptäckts på tunnelbanebron i Alvik.

Under torsdagen meddelade SL att de planerar att laga sprickorna under natten till fredag, och att tunnelbanetrafiken på gröna linjen ska gå som vanligt från fredag morgon.

Mitt i har bett om en telefonintervju med SL. Elin Lindström, presskommunikatör på SL, svarar i ett mejl skriftligen på tidningens frågor.

Hur upptäcktes sprickorna?

"Vi besiktar broar, tunnlar och alla andra delar av tunnelbaneanläggningar regelbundet och detta upptäcktes under en av våra besiktningar."

Hur kan sprickor uppstå på en bro som bara är tio år gammal? Har bron inte varit anpassad för att klara tågtrafik?

"Vi håller med om att det är förvånande att det uppstår (sprickor) på en så pass ny bro. Men vi kan inte svara på hur det kommer sig att sprickorna uppstod utan det är något vi måste utreda vidare för att få svar på."

Elin Lindström är presskontakt på SL.

Elin Lindström är presskontakt på SL.

SL

"Temporär lagning"

Under natten till fredag ska tågbron lagas med en "temporär lagning", skriver Elin Lindström.

"Det finns en förhoppning om att det kommer att gå att göra en temporär lagning i natt som, om allt går som det ska, innebär normal trafik på gröna linjen från och med i morgon bitti."

Under torsdagskvällen, från klockan 23, kommer det därför att vara enkelspårig trafik på bron.

Elin Lindström gör ett förbehåll:

"Det är alltid tajt om tid när man ska göra reparationer nattetid och även sådant som väderförhållande kan påverka arbetet."

En temporär lagning är en tillfällig reparation. En permanent lagning kräver ett mer omfattande arbete.

”Vi kan för närvarande inte specificera en exakt tidsram för när arbetet kommer att genomföras.”

SL planerar inte för att sätta in ersättningstrafik, som bussar, i och med att det fortfarande kör tunnelbanetrafik på gröna linjen, om än glesare än vanligt.

Under måndagen den 9 december meddelade SL i ett mejl till Mitt i att tunnelbanetågen rullar som vanligt men att arbetet med att laga tunnelbanebron ännu inte är klart, en andra reparation kommer att ske natten mot torsdag 12 december.

SL vet ännu inte vad som orsakat sprickbildningen i bron, något som är viktigt för SL att ta reda på för att göra en mer permanent lagning, enligt Elin Lindström, presskommunikatör på SL.

"Vi utreder fortfarande vad som var rotorsaken till felet. Innan vi vet det, vet vi inte hur en permanent lösning kommer se ut och därmed inte hur stort arbete en sådan kommer innebära", skriver Elin Lindström.

Vad händer nu?

"Vi fortsätter att utreda vad som har hänt och arbeta med hur en permanent lösning kan se ut. Men det är som sagt ett större arbete som kommer att ta tid att få till", skriver Elin Lindström.

De båda tillfälliga reparationerna beräknas kosta ungefär 300 000 kronor, cirka 150 000 kronor per arbetstillfälle.

Texten uppdaterad 9 december 2024