Vällingby/Vinsta
Lunch väntar inne i Vällingbyskolans nya L-byggnad. Den splitternya matsalen har högt i tak, stora glaspartier och upplyst konst.
– Vi gillar både byggnaden och matsalen väldigt mycket, säger Anton Jonsson, 8.
Eleverna kan knappt stå stilla, allt känns fortfarande speciellt, medan kökspersonalen ställer fram chili sin carne och lins- och rotfruktsgulasch.
Mycket nytt i vinter
Glöm trängsel och slitna lokaler – nu är det fräscht, nytt och yta som gäller på flera skolor i västerort.
Inte minst för de cirka 1 000 elever på Vällingbyskolan och Björnbodaskolan som efter år av väntan nu fått tillgång till sina nya byggnader. Vällingbyskolans upprustning sattes i gång för flera år sedan, men det oroliga världsläget och inflation har gjort att allt dragit ut på tiden.
Enbart på Vällingbyskolan och Björnbodaskolan är det cirka 1 000 elever som efter år av väntan fått tillgång till sina nya byggnader i vinter.
Christian Lärk
Nästan 180 miljoner dyrare
Totalt landar upprustningen på 435 miljoner kronor, mot den ursprungliga budgeten på 257 miljoner kronor från 2021. 2028 ska upprustningen vara helt klar.
– Detta är tyvärr ytterligare en fördyring bland skolprojekten under S-ledningen. Vi har sett samma sak med Hästhagsskolan i Farsta och Lillholmsskolan i Vårberg. Dessa fördyringar riskerar gå ut över lärarlöner och skolböcker, säger Andrea Hedin (M).
Hade önskat stöd från regeringen
Skolborgarrådet Emilia Bjuggren (S) pekar å andra sidan ut inflationen och att regeringen skurit ner på resurserna till skolan, som förklaringar till ökningen.
– Samtidigt behöver våra elever ha bra skollokaler, då är det inte ansvarsfullt att skjuta upp investeringarna.
Det var bakslag på bakslag ett tag.
Victoria Zomi, 8, ger i alla fall tummen upp.
– Allt känns roligare nu än förut, maten smaka godare också när allt är nytt, säger hon.
"Eleverna är verkligen superglada över att allt börjar falla på plats", säger Vällingbyskolans biträdande rektor Sara Åsbrink utanför skolans splitternya byggnad.
Christian Lärk
En rad lokaler stängdes 2023
På Björnbodaskolan i Vinsta har mögel, fukt och inomhusmiljö gjort att såväl matsalen, biblioteket, träslöjden, vaktmästeriet, musiksalen och idrottssalen sedan 2023 behövt stängas av för ordinarie verksamhet. Idrottssalen har under tiden behövt ställas om till tillfällig matsal och idrotten har till stor del bedrivits utomhus.
– Det var riktigt tråkigt att tvingas äta lunch i klassrummet och idrottssalen, säger Thalia Morton som går i årskurs 3.
Elevantalet har sjunkit kraftigt
Sedan möglet blev ett reellt problem på Björnboda har elevantalet sjunkit från 400 till 260 elever.
– Det är svårt att veta hur många som valt bort skolan på grund av miljön och hur mycket som beror på barnkullarna, men det var ett jobbigt besked 2023, säger Katharina Damgård Hansen.
Rut Åman, Thor Nyås och Jonathan Elsayed på Björnbodaskolan har fått tillbaka sin idrottshall. "Lätt det bästa med allt just nu", säger Jonathan.
Filip Magnusson
Funnits kritik
Både politiker och föräldrar har kritiserat stadens saktfärdighet i att få fram paviljongen.
– Det var bakslag på bakslag ett tag där. Men samtidigt har vi personal och elever bara blivit mer sammansvetsade av allting. Nu är det tråkiga förbi.
Axel Lundin, också elev i årskurs 3, vet vad han tycker:
– Att vi får tillbaka idrottshallen är det bästa av allt.
En rad skolor i västerort är på väg rustas upp
Trots att elevantalet sjunker pågår renoveringar i en rad skolor runt om i västerort, några av dem är:
Grimstaskolan
Blackebergsskolan
Abrahamsbergsskolan
Hässelbygårdsskolan
Nya Elementar
Vällingbyskolan
Sundbyskolan
Källa: Stockholms stad