Upplands-Bro kommun har fått sex miljoner i statsbidrag från Skolverket. Pengarna ska användas till språkutveckling för barn i förskoleklass och upp till årskurs sex, det hela samlas under namnet "Sommar med språkglädje".

Fort ska det gå. Projektet ska nämligen dra igång redan vecka 26. Fokus ligger på språkträning för barn i åldersgruppen 6-12 år. Det här kommer ske dels genom aktiviteter, men också genom läsning.

Sveriges Lärares lokala ordförande Lars-Erik Larsson tycker det är en bra med en språksatsning för barn och elever i Upplands-Bro.

– Det är bra att det finns aktiviteter över sommaren när det är mycket socioekonomisk utsatthet. Många har långa sommarlov och kanske inte har så mycket vuxna runt sig, säger Lars-Erik Larsson.

Sveriges Lärare Upplands-Bro ordförande Lars-Erik Larsson

Sveriges Lärare Upplands-Bro ordförande Lars-Erik Larsson

Stefan Källstigen

Är era medlemmar sugna på att jobba?

– Många vill vara lediga, men det finns också de som vill dryga ut semesterkassan. Tanken här är att man ska kunna jobba 1-3 veckor, inte hela sommaren.

Det här får barnen göra

Anna Bjurenstam är utbildningschef och berättar att uppgifterna för barnen kommer se olika ut beroende på vilken ålder de är i.

– När det är yngre barn kan det handla om berättande, att man letar språkljud, eller att man kopplar ihop språkljud med bokstäver.

Upplägget är ganska så fritt, men allt ska handla om att stärka språket.

Anna Bjurenstam, utbildningschef, Upplands-Bro kommun

Anna Bjurenstam, utbildningschef, Upplands-Bro kommun

Pressbild

– När det gäller äldre barn så kan det vara exempelvis att man gör en utflykt som man sedan skriver och berättar om, säger Anna Bjurenstam.

Då Mitt i pratar med utbildningschefen så arbetar man för fullt på kommunen, dels med att gå igenom ansökningar från de barn som vill vara med, men även från de lärare och lärarstudenter som har visat intresse för projektet.

Eva Feldt, Chef Kommunikation, Näringsliv & Samhällskontakter, Upplands-Bro kommun

Eva Feldt, Chef Kommunikation, Näringsliv & Samhällskontakter, Upplands-Bro kommun

Pressbild

– Vi har fått in massor med ansökningar. Det är både internt och externt. Vi har fått jättepositiv respons på det här, säger Eva Feldt, kommunikationschef.