Täby
Magdalena Ancarcrona har kryssat förbi byggstaket efter att ha gått av Roslagsbanan. Hon är en av många som flyttat in i ett av de nybyggda husen i Roslags Näsby. Hon trivs, men precis som många andra undrar hon när området ska bli klart.
– Jag trivs jättebra, det är nära till allt och tyst. Men visst vill man att det ska bli klart, säger hon.
Magdalena Ancarcrona säger att hon och fler i området undrar när bygget ska bli klart i området.
Maria Svensson
Hon pekar mot den tillfälliga bron och byggarbetsplatsen vid stationen.
– Det ser lite ut som en månlandning – många undrar vad som händer här, säger hon.
Sedan 2019 har den nya stadsdelen västra Roslags Näsby växt fram, men inte helt smärtfritt. Mitt i har tidigare skrivit om förseningarna med det planerade studenthuset som i sin tur försenat kommunens bygge med en permanent trappa och det torg som ska byggas på platsen.
Får nio månader på sig
Men tomten vid stationen är inte ensam om att stå tom. På det senaste kommunfullmäktigemötet tog politikerna ett nytt beslut: ramavtalen för ytterligare tre fastigheter – Åkervindan 1, Prästkragen 2 och Prästkragen 3 – sägs upp.
Problemet är att kommunen och de två byggbolagen inte har kunnat enas om nya avtal för att starta byggnationen.
Enligt kommunens handlingar har det ekonomiska läget, med ökade byggpriser bidragit till att bolagen inte ansett projekten möjliga att genomföra.
– Det här är ett sätt för oss att skapa förutsättningar för att det ska komma vidare, säger Johan Algernon (M), stadsbyggnadsnämndens ordförande.
Bolagen får nio månader på sig att förhandla, annars blir marken fri för andra aktörer att bygga på.
– Under uppsägningstiden finns en möjlighet för dem att förhandla, men vi tror inte det kommer att ske i det här läget, säger han.
15 våningar högt
Även tomten bakom det gamla kommunhuset står tom. Då byggbolaget aldrig tillträdde tomten hävde kommunen avtalet. Nu söks en ny entreprenör som kan bygga på tomten genom en markanvisningstävling.
Den här marken är en av flera som väntar på att bebyggas. Tidigare byggherre är inte kvar och nu är projektet ute på markanvisningstävling.
Maria Svensson
Men några projekt rullar på. Först att bli klart blir det 15 våningar höga huset vid stationen med 200 studentlägenheter. Samt en matvarubutik och äldreboende.
Byggstart är planerad i år och hela projektet ska ta cirka två år.
Roslags Näsby
Byggstarten skedde hösten 2019
Hela nya området planeras vara utbyggt år 2032.
Syftet med detaljplanen är att möjliggöra för cirka 1500 nya bostäder.
Källa: Täby kommun
För de boende skulle ett färdigt Roslags-Näsby innebära mer än bara färdiga fasader. En man som inte vill ha sitt namn i tidningen säger att det värsta är att den tillfälliga trappan inte byts ut.
– Det är inte direkt inbjudande, säger han.
Magdalena Ancarcrona ser fram emot att få närmare till en matvarubutik.
– Jag går till Willy:s i Täby centrum idag, men en matvarubutik här i området hade varit väldigt bra, säger hon.
Uppsagda ramavtal
Kommunfullmäktige har beslutat att säga upp två ramavtal för totalt tre fastigheter i Roslags-Näsby.
Berörda fastigheter och bolag är Åkervindan 1 och Prästkragen 3 där E-Miren AB haft avtal. Samt Prästkragen 2 där Arkitektbygger i Täby AB haft avtal.
Marköverlåtelseavtal som tecknades 2017 visade sig vara ogiltiga enligt Jordabalken.
Parterna har sedan dess förhandlat i flera år för att ta fram nya avtal men har inte lyckats komma överens. Kommunen tycker att det är viktigt att byggprojekten färdigställs och river nu avtalen.
Under uppsägningstiden har bolagen fortsatt ensamrätt att förhandla med kommunen. Om ingen ny överenskommelse nås inom den tiden blir kommunen fri att söka en ny byggaktör för marken.
Källa: Täby kommun