Sundbyberg

I år har kommunen valt att ställa ut julgranar i Ursviks aktivitetspark, Strandtorget i Lilla Alby, Rissne centrum och Storskogstorget.

"Och så har vi ett antal platser där vi gjort småskaliga juldekorationer i form av grantomtar", skriver Elina Yli-Torvi, pressansvarig på Sundbybergs stad, till Mitt i.

Dessutom finns en gran på Hallonbergsplan, men den är det inte Sundbybergs stad utan fastighetsägaren Balder som har ordnat.

Tas från Igelbäcken

Vilka ställen som får julgran avgörs delvis av om det finns förberedda platser med framdragen el och infästning, förklarar Elina Yli-Torvi. Enligt henne tar det cirka en vecka att få de uppskattade träden på plats.

Elina Yli-Torvi, pressansvarig på Sundbybergs stad.

Elina Yli-Torvi, pressansvarig på Sundbybergs stad.

Magnus Fond

"Då ingår att fälla, frakta, resa och sätta belysning. Vi gör detta med egen personal och egna granar, så vi räknar inte fram en kostnad för detta."

Varifrån kommer granarna?

"De tas från Igelbäckens naturreservat i samband med gallringar som görs för ökad biologisk mångfald. Så har vi gjort ett par år. Tidigare köpte vi in granar."

Nya stjärnor

Sumpans dekorativa inslag stannar inte vid grenar med barr. På Sturegatan, Järnvägsgatan, Sundbybergs torg, Tulegatan, Esplanaden och Örsvängen har slingor med tusentals LED-dioder tänts.

"Vi kan även nämna att årets julbelysning har kompletterats med nya stjärnor på Örsvängen vid Hallonbergsplan", skriver Elina Yli-Torvi.