Upplands Väsby
På Facebook finns två större lokala grupper, "Det är i Väsby det händer! :-)" och "Detta händer i Väsby". Ingen av dem tillåter dock snack om politik, varken inlägg från politiker eller Väsbybor.
Sedan i höstas är det även förbjudet för partier att göra politisk reklam via sponsring av inlägg på sociala medier.
Med bakgrund i detta föddes tanken hos tre Väsbypolitiker, Hanna Broberg (M), Samuel Stephan (SD) och Fredrik Örn (S), att skapa en egen grupp: "Väsby-Politik".
– Vi upplever att det finns ett behov och nyfikenhet kring politiken hos Väsbyborna och vill därför skapa ett forum för att nå dem, men framför allt så att de kan nå oss, säger Hanna Broberg (M).
Och Samuel Stephan (SD) håller med.
– Med denna grupp hoppas vi kunna öka engagemanget och sänka trösklarna. Väsbyborna är våra uppdragsgivare och det är därför viktigt att vi erbjuder dem ännu ett forum att nå fram till oss.
Kanal till politikerna
Gruppen har just skapats i syfte att ge Väsbyborna en kanal in till de politiska partierna och lokalpolitikerna, där man som kommunmedborgare kan ställa frågor, debattera och skaffa sig en uppfattning om hur partierna vill lösa olika politiska frågor.
– Jag är glad att vi partier gått samman och visat att vi alla står för demokrati och viljan att nå ut till väljarna – oavsett vilket parti de tänker rösta på i september, säger Fredrik Örn (S).
Vi upplever att det finns ett behov och nyfikenhet kring politiken hos Väsbyborna
Hanna Broberg är också glad att de fått till gruppen över blocken.
– Vi kommer eller har ställt frågan till samtliga partier om de önskar vara administratörer – just för att signalera att gruppen är till för alla och har ett demokratiskt syfte och inte är partipolitisk.
Att just ni tre partier gemensamt startar den här gruppen – kan det vara en fingervisning om att ni öppnar för ett samarbete efter valet?
– Ett trepartistyre med oss skulle jag fortfarande kalla avlägset, men vi delar en vilja att värna ett gott debattklimat under valrörelsen. Den här gruppen är en plats där vi hoppas kunna säkra det, säger Fredrik Örn (S).