I höst återöppnar alltså högstadiet på Bergshamraskolan som får sina första sjuor på flera år.
Preliminära siffror visar att 51 elever antagits och att de två planerade klasserna fylls upp.
– Det är så små klasser i årskurs sex så det har varit extra nervöst av den anledningen. Men nu har vi förstått att de flesta stannar kvar, säger rektor Linn Thomasson.
Detta trots att en elevenkät från i fjol visade att bara var fjärde elev i årskurs sex ville fortsätta upp till årskurs sju. Linn Thomasson ser ett par olika tänkbara skäl till förändringen.
– En sak som jag tror är viktig är att eleverna har fått vara väldigt involverade, de har träffat arkitekterna och fått tycka till om färgsättning och andra delar. Sen är det också många föräldrar som engagerat sig och tyckt att det är viktigt att det finns en F-9-skola i området, då behöver det ju också finnas elevunderlag.
Satsat på marknadsföring
När beslutet togs att öppna högstadiet i Bergshamra var en strategi att satsa på marknadsföring med riktade utskick för att locka elever från andra skolor och kommuner. Enligt antagningssiffrorna nappade 13 elever utifrån.
Linn Thomasson är rektor på Bergshamraskolan sedan augusti i fjol.
Privat
Linn Thomasson vet i dagsläget inte var dessa bor men anser att utdelningen är bra.
– All utökning är positiv, nu blir det mer "normalstora" klasser på runt 25 elever.
Hur ska ni se till så att eleverna stannar kvar och att inte högstadiet stänger igen om tio år?
– Vi ska göra skolan så attraktiv som möjligt med fokus på hög kvalitet på undervisningen. Det kommer alltid att vara det viktigaste.
Som led i det rustas NO-salen samtidigt som en ny matte/NO-lärare har rekryterats med uppdrag att driva utvecklingen av ämnena på högstadiet, berättar Linn Thomasson.
Det var viss turbulens på skolan förra året då både rektor och biträdande rektor slutade på kort tid, det väckte oro bland personal.
Hur är situationen idag?
– Jag skulle säga att det är lugnt. Vi har jobbat väldigt mycket för att lära känna både pedagoger och elever och tycker det finns en god framåtanda och ett positivt klimat.