Hammarby-Skarpnäck

De offentliga toaletterna på gator och torg längs linje 17 har försvunnit en efter en. Toaletten med cykelpump utanpå vid Bagarmossens station var den senaste att ta farväl.

Klart som korvspad.

Innan toaletten i Bagis lyftes iväg försvann toaletterna i Kärrtorp, Björkhagen och Skarpnäck. Men när trafikkontoret tidigare år presenterade en tidsplan för återförande av nya toaletter runt om i stan var Hammarby-Skarpnäck det enda stadsdelsområdet i som helt saknades. Inte okej kom stadsdelsnämnden fram till på sitt majmöte.

Utropstecken

På sittande möte formulerade lokalpolitikerna en skrivelse till trafikkontoret som fick rubrik med utropstecken:

"Fler offentliga toaletter till Skarpnäck stadsdel!"

Enligt partierna är frånvaron av offentliga toaletter särskilt besvärlig för äldre, personer med medicinska besvär och funktionsnedsättningar samt barnfamiljer. Bland dessa kan behovet av ett besök dyka upp utan förvarning, skriver man.

– Nu finns inte vi med på listan med 65 nya toaletter. Klart som korvspad att det också måste finnas här, säger Jessica Nilsson som är gruppledare för Vänsterpartiet.

Jessica Nilsson (V) på platsen utanför t-banan i Skarpnäck som tidigare hade toalett. Hon berättar för övrigt att majoriteten bett stadsdelsförvaltningen se över möjligheten till "bajamajor" vid parklekarna i Bagis och Skarpnäck.

Jessica Nilsson (V) på platsen utanför t-banan i Skarpnäck som tidigare hade toalett. Hon berättar för övrigt att majoriteten bett stadsdelsförvaltningen se över möjligheten till "bajamajor" vid parklekarna i Bagis och Skarpnäck.

Elina Giray

Moderaten Johan Brege berättar om en Kärrtorpsbo som han har pratat med.

– Han kunde inte vara i centrum någon längre tid och sa "måtte den här toaletten komma tillbaka snart".

Flera lokalpolitiker har gått med det gemensamma beslutet i sociala medier. Bland kommentarerna under inläggen påpekas att Skarpnäckstoaletten var äcklig, och någon skriver om sprutfynd.

– Ingen har velat besöka den. Det är viktigt med tillsyn av dem, säger Skarpnäcksbon Jessica Nilsson (V).

Johan Brege (M) på torget i Kärrtorp. Toaletten som låg under t-banebron lyftes bort i november förra året.

Johan Brege (M) på torget i Kärrtorp. Toaletten som låg under t-banebron lyftes bort i november förra året.

Privat

Bagis får nya toa

Om partiernas krav tar skruv återstår att se. Trafikkontoret har motiverat avsaknaden av nya toaletter här utifrån låg användning. Minst använd var Kärrtorpstoaletten med ett dagssnitt på 3,84 besök. När Mitt i når trafikkontorets enhetschef Johan Pihl har han ännu inte tagit del av skrivelsen.

Men han bekräftar att det inte finns någon plan för toaletter här varken i år eller nästa år.

– Vad som händer sedan återstår att se. Vi har möjlighet att ställa ut 100 toaletter, säger han.

Däremot är det klart med en ny cykelpump i Bagarmossen. Placeringen blir på samma plats som gamla.

– Vi hittade ingen bättre plats. Den kommer i februari 2027.

Idén om en skrivelse till trafikkontoret kom först från Liberalerna, Centerpartiet och Moderaterna. Efter lite omarbetning röstade en enig stadsdelsnämnd igenom en gemensam skrivelse.

Därför försvann de gamla

De gamla toaletterna var i funktion. Men togs bort till följd av att avtalet löpte ut.

Förra året slöt Stockholms stad ett nytt avtal med firman Danfo. Detta gäller över 10 år med möjlighet till fyra års förlängning. Avtalet medger upp till 100 toaletter.

Källa: Mitt i