En ordentlig, permanent marknad med potential att växa rejält. Det är planen för Stockholms marknad på centrala Södermalm som snart drar igång.
– Jag tror att det finns en längtan efter marknader. Vi hoppas att tillräckligt många hittar hit, då är vi här för att stanna, säger Fredrik Lindstål, grundare av Glad stad som arrangerar marknaden.
Trots sitt centrala läge är Fatbursparken för många mest ett ställe att passera, på väg mellan pendeltåg och tunnelbana. Fredrik Lindstål vill att fler ska få upp ögonen för parken som ett ställe att hänga på.
– Marknader är viktiga som sociala och enkla kommersiella platser, och de skapar liv och rörelse. Hötorget har lyckats bra, men ur ett mer lokalt perspektiv. Jag tror inte att de längre lockar besökare från hela Stockholmsområdet.
Ska växa fram organiskt
Det lite kaxiga namnet Stockholms marknad är valt eftersom ambitionen är att det ska bli en "go to-marknad" för hela stan.
– Det kommer så klart att ta sin tid att sätta den på kartan, men någonstans måste en ju börja.
Planen är att inte bestämma exakt vad som ska säljas, utan att låta det växa fram organiskt. Utställare får testa sig fram och se vad som fungerar bäst.
– Efter ett tag brukar nischer uppstå. Vissa marknader drar åt hantverkshållet, andra loppis. Oavsett blir det en plats att träffas på, ta något att äta och se vad som händer.
Kan bli dubbelt så stor
Glad stad fixar plats för 20 utställarbås och räknar med att i början ha runt tio aktörer som säljer mat.
– På sikt tror jag att vi har kapacitet för det dubbla. Det är nästan det roligaste, att det verkligen finns plats att växa så här centralt.
Båsen ska i huvudsak ligga längs mittstråkets norra sida. Framåt finns planer på att söka serveringstillstånd för att skapa en mindre ölträdgård i södra delen av parken.
Marknaden ska hålla igång till slutet av oktober, innan båsen snickras om inför vintersäsongen.
– Då blir det julmarknadsbås à la Gamla stan, lite tysk känsla med glühwein. Det känns skitkul!
Glad stad har även ordnat häng och food trucks på Skeppsholmen.
Glad stad