I samband med en undersökning av Huset på höjden visade det sig att många barn i Jakobsberg skulle vilja ha fler manliga förebilder. Nu har Huset på höjden fått statliga medel för att starta ett projekt med syftet att ta ut papporna till barnen.

– Vi skissade fram ett projekt som kallades barnens röster där vi frågade vad de ville ha i Järfälla. Och då var bristen på manliga förebilder en röd tråd. Då kom vi fram till Baba-ambassadörer, säger Alexandra Selenius, verksamhetskoordinator på Huset på höjden.

Alexandra Selenius (på bilden) har tillsammans med kollegan Julie Rezwana Chowdhuri, som är projektledare, startat projektet efter ett seminarie med länsstyrelsen på samma tema

Alexandra Selenius (på bilden) har tillsammans med kollegan Julie Rezwana Chowdhuri, som är projektledare, startat projektet efter ett seminarie med länsstyrelsen på samma tema

Privat

Det finns flera anledningar till att projektet först och främst fokuserar på Jakobsberg. Dels handlar det om att delar av området klassas som socioekonomiskt utsatt, dels att det är enklare att fokusera på Huset på höjdens redan etablerade verksamhetsområde. Huset på höjden har nämligen redan en tradition av att jobba med lokala förebilder, och ser nu fram emot att utveckla det.

– Det kommer också bli utflykter utanför Järfälla. Barn som bor i socioekonomiskt utsatta områden blir ofta lite låsta. De får inte chansen att gå på till exempel museum och det har vi tänkt på i det här projektet. Man ska få chansen att vidga vyerna tillsammans med trygga förebilder, säger Alexandra.

Vad vill barn se i en förebild?

– Väldigt mycket handlar om närvaro och engagemang. Någon som är lugn, stabil, trygg, lite rolig och finns där.

Projektet har ska ge barn och unga fler manliga förebilder i sin närhet. Papporna ska anställas av kommunen. Bilden är från Huset på höjden.

Projektet har ska ge barn och unga fler manliga förebilder i sin närhet. Papporna ska anställas av kommunen. Bilden är från Huset på höjden.

Järfälla kommun

Förebilder i möten

Tanken med de nya ambassadörerna är att de ska röra sig bland barn och unga, och erbjuda aktiviteter. Till att börja med ska två pappor anställas på deltid och rekryteringsprocessen beräknas vara klar i november.

– Vi har fått beviljat att hålla i workshops, frukostträffar, filmkvällar, spelkvällar, utflykter i naturen och mycket annat, säger hon.

Kommunen har fått 600 000 kronor till projektet. Dessutom ska man utnyttja befintliga kontaktnät som har etablerats sedan tidigare av Huset på höjden. Ett exempel är föreläsningar med lokala entreprenörer.

– Nu i somras hade vi en kille som har uppfunnit en lusmaskin som dödar vägglöss. Då var en den workshop för barn och en föreläsning för vuxna, säger Alexandra och fortsätter:

– Det låter lite spretigt, men det är så vi har jobbat. Vi hittar positiva förebilder och bjuder in dem. Så synliggör vi de positiva förebilderna som finns i Järfälla.

Mammorna som slår hål på myterna om socialtjänsten

Socialtjänsten utgör ett av de viktigaste skyddsnäten för människor som far illa. Mitt i Järfälla kommer i två reportage berätta om ett av socialtjänstens största problem idag – nämligen att många är livrädda för dem.

Socialtjänstens uppdrag är att hjälpa familjer i behov av olika typer av stöd. Men vad händer om människor är rädda för de som är satta att hjälpa dem?

– En kvinna berättade hon inte kan sova på nätterna för att hon är orolig att socialtjänsten kommer ta hennes barn. Hon gör allt för dem, men är orolig ändå. Jag har pratat med människor som planerar att flytta från Sverige. De flyttar hellre tillbaka till krig än förlorar sina barn, säger Amal Alsaleh.

Sedan några veckor är hon en av Järfällas fyra nya Mamma-ambassadörer. De ska vara en länk mellan invånarna och svenska myndigheter – och motarbeta segregationen.

De bor alla i Järfällas prioriterade områden. De har breda nätverk och kan de stora språken som talas i kommunen. De berättar att rädslan för socialtjänsten är väldigt utbredd. Och den är större än vad många anar.

Vad är de rädda ska hända om socialtjänsten kopplas in?

– Att barnen ska tas ifrån en. Man är orolig för att barnen ska tvingas in på hem där det finns kriminella, eller i familjer där de utsätts för sexuella övergrepp. Eller att de ska tvingas göra saker som går emot deras religion, som att äta fläsk, säger Amal Alsaleh.

Nathalie Meconen, Amal Alsaleh, Fadumo Abdullahi och Masoumeh Jafari är de nya mammambassadörerna i Järfälla. De ska utgöra länken mellan invånarna och svenska myndigheter.

Nathalie Meconen, Amal Alsaleh, Fadumo Abdullahi och Masoumeh Jafari är de nya mammambassadörerna i Järfälla. De ska utgöra länken mellan invånarna och svenska myndigheter.

Erik Lejdelin

Rykten sprids på nätet

2022 blossade den så kallade LVU-kampanjen upp i sociala medier. Den gick ut på att socialtjänsten på godtyckliga grunder omhändertog framförallt muslimska barn. Men mammaambassadörerna tror att kampanjen bara var toppen av ett isberg.

– Jag tror att rädslan är mer utbredd än vad socialtjänsten tror. Det har uppdagats nu när det dykt upp i sociala medier, men rädslan har varit stor länge, säger Julie Chowdhury, projektledare för Mammaambassadörerna.

Föräldrarna backar

Och rädslan skapar problem. Det inte är ovanligt att barnen hotar med att gå till socialtjänsten om föräldrarna sätter gränser.

– En mamma vågade inte säga till sitt barn som bara satt hemma och spelade Playstation. En annan var rädd för att säga åt hennes dotter att hon inte fick sova över hos en kompis. De är rädda att upplevas som kontrollerande och att socialtjänsten ska bli inkopplade, säger Amal Alsaleh.

Många vill heller inte låta sina barn fasta under ramadan.

– En mamma hade en tolvårig pojke som ville fasta, men de lät inte honom göra det. De var oroliga för att skolan skulle koppla in socialtjänsten.

Mammaambassadörer startade 2021 av Järfälla kommun som ett sätt att motverka segregationen i kommunen.

Mammaambassadörer startade 2021 av Järfälla kommun som ett sätt att motverka segregationen i kommunen.

Erik Lejdelin

I värsta fall vågar föräldrar inte söka hjälp trots att de misstänker att ens barn riskerar gå med i kriminella nätverk.

Mammorna försöker på olika sätt att lugna föräldrarna och förklara hur socialtjänsten fungerar.

– Vissa har svårt att sova på nätterna. Men vi säger ta det lugnt, allting kommer att lösa sig. Du behöver inte oroa dig, säger Amal Alsaleh och fortsätter:

– Vi hade en kvinna som var väldigt rädd. Men hon behövde hjälp och fick terapi genom socialtjänsten. Det handlade aldrig om barnen. Det var hon som behövde hjälp, barnen hade det bra.

Varje vecka arrangerar de "fredagsmys" för utrikesfödda i Huset på Höjden, ofta med olika teman så som "Vad är kärlek för dig?"

– Hit kan du komma med ditt barn och pyssla eller rita. Det är kravlöst. Det är inte en arbetsmarknadsinsats där du ska sitta framför en powerpoint. Det är ingen broschyr du ska läsa. Här bygger vi relationer och tillit, säger Julie Chowdhury.

Masoumeh Jafari, Fadumo Abdullahi, Amal Alsaleh och Nathalie Meconen är Järfällas fyra nya mammaambassadörer som började sina nya tjänster efter årskiftet.

Masoumeh Jafari, Fadumo Abdullahi, Amal Alsaleh och Nathalie Meconen är Järfällas fyra nya mammaambassadörer som började sina nya tjänster efter årskiftet.

Erik Lejdelin

Det är också ett bra tillfälle att prata om till exempel Socialtjänsten. För oavsett om svenska myndigheter försöker informera om hur de jobbar är risken stor att informationen inte går fram.

Glappet mellan invånare och myndigheter är ofta för stort.

– Myndigheterna har inte alltid kunskap om målgruppen. Bara för att de erbjuder en kurs betyder inte det att människor dyker upp och om de dyker upp så behöver de inte betyda att de förstår. Och utrikesfödda behöver också förstå att de behöver lära sig mer om hur svenska lagar fungerar. Våra mammaambassadörer har minskat det glappet.

Man är orolig för att barnen ska tvingas in på hem där det finns kriminella, eller i familjer där de utsätts för sexuella övergrepp.

Det här är LVU-kampanjen

Kampanjen var den största påverkanskampanjen mot Sverige i modern tid. Den bidrog också till att terrorhotnivån i Sverige höjdes.

Kampanjen blossade upp i sociala medier och gick ut på att svenska myndigheter genom LVU kidnappade framförallt muslimska barn.

Källa: Försvarshögskolan

Det här är Järfällas mammaambassadörer

Mammaambassadörerna startade 2022. Deras syfte är att träffa och sprida information muntligt till kommunens invånare på deras eget språk.

De har även ett stort socialt nätverk och lokal anknytning till områdena Söderhöjden, Sångvägen och Termovägen. De pratar bland annat om olika event och aktiviteter som kommunen anordnar, men hämtar också in synpunkter och önskemål från invånare.

Kommunen har tack vare dessa sett ökat deltagande på aktiviteterna på Huset på Höjden för utrikesfödda familjer, ungdomar och kvinnor.

Källa: Järfälla kommun

Nathalie Meconen, Amal Alsaleh, Fadumo Abdullahi och Masoumeh Jafari är de nya mammambassadörerna i Järfälla. De ska utgöra länken mellan invånarna och svenska myndigheter.

Nathalie Meconen, Amal Alsaleh, Fadumo Abdullahi och Masoumeh Jafari är de nya mammambassadörerna i Järfälla. De ska utgöra länken mellan invånarna och svenska myndigheter.

Erik Lejdelin

Mammorna som slår hål på myterna om socialtjänsten

Många är rädda för att socialtjänsten ska ta deras barn. Mammaambassadörerna i Järfälla ska motverka ryktesspridningen.