Det är inte bara på akutmottagningarna för vuxna som läget är ansträngt. 251 barnläkare vid Astrid Lindgrens barnsjukhus och Sachsska barnsjukhuset skriver nu till regionens politiker och larmar om kris även inom barnsjukvården.

https://www.mitti.se/stockholm-direkt/patienter-skulle-lagts-in-pa-iva-blir-kvar-pa-akuten/repvad!u2nj@ELKvYDrmA6Umaj3A/

Den är underfinansierad, anser de, och konsekvensen är "långa väntetider, överbeläggningar och närmast dagligen övernattning av patienter på akutmottagningarna på grund av för lågt antal vårdplatser".

Operationer skjuts upp

Och inte har det blivit bättre av att personal lånats ut till covidvården, och så influensa och RS-virus på det.

"Den planerade vården för de allra sjukaste och de kroniskt sjuka barnen skjuts ständigt upp" skriver de.

Efterlyser komplett barnsjukhus

De menar också att lokalerna är otillräckliga och olämpliga på båda sjukhusen, och efterlyser en utbyggnad till ett komplett barnsjukhus på Karolinska i Solna.

– Nya Karolinska var för litet redan innan inflytt. Nu har vi vårdavdelningar på NKS, men mottagningar kvar på Gamla Karolinska. Vi ägnar en ansenlig tid till förflytta oss, tid som kan användas bättre, säger Johannes Jacks, läkare inom anestesi och barnintensivvård.

Men ett värre problem, menar han, är att barn som vårdas på Karolinska i Huddinge måste flyttas till Karolinska i Solna om de behöver intensivvård, och sedan tillbaka då det är ont om plats i Solna.

Friska barn prioriteras

Systemet med vårdval, som öppnar för privata vårdgivare, finner inte heller nåd: "Den strategin styr över resurserna till de mindre sjuka barnen. Följaktligen dräneras resurserna till akutbarnsjukvården och vården av de svårast sjuka barnen", skriver de 251 läkarna.

De syftar främst på Bumm, de Barn- och ungdomsmedicinska mottagningarna, och där får de medhåll av hälso-och sjukvårdsregionrådet Anna Starbrink (L):

– Nu stramar vi upp det vårdvalet. Det blir färre och större mottagningar och vi inför remisskrav, säger hon.

Saknas sjuksköterskor

Hon menar att bristen på vårdplatser beror på att det saknas specialistutbildade sjuksköterskor.

– Vi har avsatt pengar i budgeten för att utbilda fler. Sedan handlar det om arbetsmiljö och hur arbetet organiseras.

Larmen från vården duggar tätt. Barnmorskekris i höstas, överfulla akutsjukhus under helgerna och nu barnsjukvården.

Krispaket

Sverigedemokraterna föreslår i en skrivelse att ett krispaket bör tillsättas även för barnsjukvården. De tycker även att man bör överväga att bygga ett helt nytt barnsjukhus.

Men det finns inte på kartan idag:

– Vi måste se över hur vårdens lokaler används här och nu. Ett nytt sjukhus är en stor fråga som handlar om mycket pengar, och får diskuteras på sikt. säger Anna Starbrink.