Bagarmossen
Det var strax innan klockan 17 som polisen har larmades till Bagarmossen med anledning av en skjutning, bekräftar polisen.
– Det är en person som blivit skjuten. Just nu pågår en stor insats. Vi jobbar på brottsplatsen med spårsäkring, säger Nadya Norton, presstalesperson på polisen.
Strax innan klockan 20 meddelar polisen att det var en man i 25-årsåldern som blev skjuten och att han har avlidit av sina skador.
Anhöriga är underrättade.
Polisen har inlett en förundersökning om mord. I nuläget är ingen gripen.
Det är avspärrat på platsen.
Johan Sjölund
Stort polispådrad
Tidigare under kvällen var Mitt is reporter på plats . Då hade polisen spärrat av runt de två nybyggda hyreshusen på Fogdevägen. Skjutningen ska ha skett i anslutning till en bil.
Det har samlats många barn och vuxna vid avspärrningarna.
– "Mina barn är där inne får jag komma in till dem", frågade just en man, men polisen sa nej, säger Mitt i:s reporter Johan Sjölund.
Polisen stannar bilar och kontrollerar personer i området. Här vid korsningen Sockenvägen/Gamla Tyresövägen.
Johan Sjölund
Polisens tekniker var då på plats för att gå i genom brottsplatsen för att säkra eventuella spår.
Trafiken stoppades
I samband med skjutningen stoppades trafiken på gröna linjen mellan Skarpnäck och Kärrtorp.
– Det är polisen beslut att stoppa trafiken på den här sträckan eftersom det inträffat en skjutning. Det har inträffat utanför SL:s miljö, säger Karolina Wickman, pressjour på SL.
Nu är stoppet hävt och trafiken rullar igen.
Reaktionerna i Bagarmossen
I sociala medier uppger flera personer att de hörde skotten.
”Hörde genom hörlurar till och med” skriver en man som var på väg hemåt.
Bagarmossen hade innan fredagskvällen varit förskonat från allvarliga skjutningar sedan sommaren 2024.
Den sommaren inträffade tre fall. I juli dödades en 16-årig pojke som precis slutat nian. I augusti undkom två beskjutna män med livet i behåll efter att skyttens vapen hakat upp sig och ammunitionen tog slut.
”Inte nu igen” skriver en kvinna i sociala medier.