Tappström
En kajak och en kanadensare finns. Hundratals längdskidor likaså, liksom drivor av skridskor.
– Vi har registrerat 1200 artiklar. Och jag skulle tro att vi har tagit emot runt 2000 prylar totalt, säger Anders Ahlenius.
Anders Ahlenius, verksamhetsledare för Fritidsbanken i Ekerö kommun, efterlyser ännu mer alpinutrustning.
Lisa Halldén
Han är verksamhetsledare för Fritidsbanken i Ekerö kommun och jobbar för att få allt på rull.
– Förhoppning är att vi ska kunna öppna innan årsskiftet. Men vi vågar inte spika något datum ännu, säger han.
Bygger hyllor
Han bygger just nu hyllor i lokalen vid Kulturskolan i Tappström. Samtidigt ska allt som donerats tvättas, lagas, slipas och vallas för att sedan registreras i systemet.
Skidor vallas och skridskor slipas innan de är redo att hamna i utlåningsregistret.
Lisa Halldén
Det måste nämligen finnas mycket grejer för att det ska fungera som det är tänkt. En solig sportlovsdag kan det vara många som vill ha utrustning och då måste det finnas en hel del i många olika storlekar. För att kunna öppna räknar Anders Ahlenius med att det behövs runt 2000 prylar, vilket Fritidsbanken i runda slängar har. Men det behöver också finnas ett bra bredd på typen av grejerna. Inför öppningen önskar Anders Ahlenius mer alpin utrustning.
– Häromdagen kom en familj in med en låda fylld med snowboards och pjäxor. Det var helt fantastiskt, men vi behöver ännu mer.
Det är helt enkelt vettigare att dela på grejerna än att alla hela tiden köper nytt.
Utlåning sker på plats genom låntagarens mobilnummer. I 14 dagar får man låna prylarna helt gratis. Har man inte lämnat tillbaka i tid ringer Fritidsbanken och kollar läget.
Tillit
– Systemet bygger på tillit. På vissa fritidsbanker har det förekommit att saker försvinner, men det är vid så pass få tillfällen att vi kan leva med det.
Anders Ahlenius bygger hyllor för skidorna. De byggs på hjul så att de ska kunna rullas undan när våren kommer.
Lisa Halldén
Hyllorna som grejerna ska stå på byggs på hjul så att de kan rullas undan beroende på säsong. Till sommaren planerar Anders Ahlenius att sätta upp ett tält i lokalen för att inspirera, precis som i butiker för friluftsutrustning. Här ska man nämligen kunna låna hela vandringsutrustningen, från sovsäck och stormkök till ryggsäcken att packa alltihop i.
– Vill man fjällvandra för första gången ska man inte behöva lägga ut flera tusenlappar på utrustning.
– Det här är inte bara bra för den som inte har råd att köpa nytt utan det här är något för alla. Det är helt enkelt vettigare att dela på grejerna än att hela tiden köpa nytt.
Så funkar det:
På Fritidsbankens sajt kan man söka efter utrustning som finns tillgänglig.
Vill man låna något går man till lokalen intill Kulturskolan i Tappström.
Lånet kopplas till ett telefonnummer och gäller i 14 dagar.
Grejer som man vill donera kan lämnas in på Fritidsbanken under veckodagarna kl 8-16, samt onsdagskväll kl 16-18.
Källa: Fritidsbanken