Hagalund
Basketplanen och utegymmet mellan två av höghusen invigdes för ett par år sen som en viktig mötesplats för områdets ungdomar.
Så blev det också, berättar pappan Miroslav Oluic. Han och andra föräldrar brukar samla ihop sina barn och unga för spel och träningar.
– Igår när det var fint väder bestämde vi oss för att gå dit, men möttes av stängsel. Hela planen var avstängd.
Det är Signalisten som omvandlat ytan till uppställningsplats för byggställningar som används för fasadrenoveringarna av Blåkullahusen.
Vi har sökt andra möjliga ytor.
Märkligt beslut – som drabbar barnen, tycker Miroslav.
– Det finns plats runtomkring som de använda, att man väljer att spärra av en plats där barnen leker och tränar, det är chockerande faktiskt.
"Sökt andra ytor"
Enligt Signalistens utvecklingschef Peter Wråke kommer planen att hållas stängd tills etappen är klar, preliminärt i slutet av 2026.
"Vi har sökt andra möjliga ytor för etableringen men ingen har dessvärre fungerat", skriver Wråke i ett mejl.