Efter att lunchkaféet La Tazzina bommade igen för några år sedan har lokalerna enbart fått tjäna som en del av Vällingby centrums "retroskyltfönster". När nya restaurangen Mez öppnar blir det i stället libanesisk meze och streetfood för hela slanten härinne.
Mez ska bland annat erbjuda hemmagjord falafel, shawarma-kebab och ugnsbakad manakish (libanesiska kökets svar på pizza).
Väntas öppna 7 oktober
Smygpremiären är planerad att ske senast tisdagen 7 oktober.
– Vi kommer alla från Vällingby, och är hyresgäster här i centrum sedan tidigare. Vi tror på detta och kände att det finns ett behov av restaurangen i västerort, säger en representant från restaurangen när Mitt i besöker lokalen inför öppningen.
Mez ska bland annat servera hemmagjord falafel och ugnsbakad manakish (libanesiska kökets svar på pizza).
Filip Magnusson
Det renoveras för fullt, saker packas upp och elen dras av elektrikerna.
Många reaktioner
Restaurangen ska vända sig till både lunch- och middagsgäster.
– Vi jobbar för öppning under första delen av oktober, sedan får vi se när det sker.
På Vällingby centrums Facebook-sida har reaktionerna vällt in.
Reaktionerna i sociala medier är stora kring öppningen.
Johan Wistbacka
Nyfikenheten är stor, åsikterna många.
"Fantastiskt med en meze-resturang i centrum", skriver en person. En annan skriver: "Nya restauranger i Vällingby är välkommet."
Men alla är inte lika positiva. En kvinna skriver att "indiskt hade varit roligare", medan en annan anser att "mer kinesisk mat hade varit välkommet".
Centrum: "Restaurangutbudet stärks"
Mez öppning sker efter en tuff säsong för restaurangerna i västerort.
Restaurangen ska vända sig till både lunch- och, middagsgäster.
Filip Magnusson
Så vitt skilda aktörer som Subway, kändiskocken Erik Videgårds hajpade Rebel Kitchen och colombianska Muy Bacano har alla gått i konkurs under året.
"Vårt restaurangutbud stärks"
Vällingby centrums marknadschef och centrumledare Michaela Bergekrans tycker öppningen är jätteroligt.
– Vårt restaurangutbud stärks med Mez. Extra roligt är att det är befintliga hyresgäster i detta fall som väljer att fortsätta satsa här i Vällingby.