Det massiva renoveringsarbetet började så smått mellan Åsögatan och Kocksgatan förra veckan veckan. Entrétrappor vid Götgatan, längs fastigheten där Gröne Jägaren ligger, började ersättas av gångramper till barer och restauranger.

För cyklister och fotgängare blev det trängre. Nu har turen kommit till bilisterna. Natten till onsdag 26 november stoppas motortrafiken på Götgatan.

– Under första veckan kommer vi att ha personal som hjälper till med att informera trafikanterna i området så att det ska flyta så bra som möjligt. Vi får följa hur det fungerar under de närmsta dagarna, skriver Natalie Nordenswan, presskommunikatör på SL.

Från det datumet hänvisas fotgängare till ena sidan av gatan. På cykelbanan där får mötande cykeltrafik samsas.

Götgatan, mellan Kocksgatan och Åsögatan, stängslas in och biltrafiken stoppas.

Götgatan, mellan Kocksgatan och Åsögatan, stängslas in och biltrafiken stoppas.

Victor Malmcrona

Trångt att gå och cykla

Götgatan, från Åsögatan till Kocksgatan, spärras alltså av. Det går heller inte att ta Åsögatan österut in på Götgatan. Däremot ska det gå att från Kocksgatan svänga höger, norrut på Götgatan. Men det går inte att svänga in på Götgatan söderut från Folkungagatan.

– Det är en speciell och central plats med mycket trafik. Vi hjälper till på de sätt vi kan för att det inte ska bli för mycket trängsel och köbildning.

Den här etappen väntas ta ungefär ett år är slutföra. Det här är en första av åtta etapper och totalt väntas arbetet ta sju, åtta år.

Det ska gå att cykla och gå förbi sträckan under hela byggtiden, men det kommer att bli trångt.

Bilister får hitta andra vägar förbi området. Fotgängare och cyklister kan ta sig fram, men det kommer att bli trångt.

Bilister får hitta andra vägar förbi området. Fotgängare och cyklister kan ta sig fram, men det kommer att bli trångt.

Victor Malmcrona

Många vägar och mål

Busslinjerna på sträckan leds om. För bilister föreslås inga alternativa resvägar, eftersom de som färdas på Götgatan ska åt många olika håll och till olika platser.

– Då kan olika vägar passa, och det brukar vara lättast att låta trafikanterna hitta den väg som passar just dem i stället för att hänvisa alla till en väg, skriver Malinda Flodman, pressansvarig vid trafikkontoret.

Med det sagt ska flera skyltar sättas upp både i och utanför stadsdelen om att framkomligheten på Götgatan är mycket begränsad.

– Det kommer alltså att finnas gott om skyltar, men inte en enskild omledning som hänvisar alla till en och samma väg förbi avstängningen.

Ska följa effekterna

Staden ska se över hur trafiken flyter på innan avstängningen och jämföra med hur det ser ut när gatan stängts av.

– De exakta konsekvenserna av bilister som väljer en annan väg är svåra att förutse helt, och vi kommer löpande följa effekterna, skriver Malinda Flodman.

Anledningen till att vägen grävs upp är att SL ska byta tätskiktet på tunnelbanetunnlarna under gatan.

Sju års vägbygge – nu börjar avstängningen av Götgatan

Götgatan blir en byggarbetsplats i sju års tid när tunnelbanan ska säkras för framtiden. Nu är startdatum satt för det enorma projektet. Bilar och bussar får snart hitta nya vägar.

Mellan Medborgarplatsen och Skanstull ska t-banans tätskikt renoveras. För att komma åt tunnlarna måste stora delar av södra Götgatan grävas upp. Arbetet väntas ta sex till sju år.

Första etappen inleds redan om en dryg vecka. Den 17 november är det tänkt att sätta igång med förberedande arbeten på Götgatan mellan Kocksgatan och Åsögatan.

Stopp för bilar

Lite efter det – exakt när är inte bestämt – stängs biltrafiken där av helt och är avstängd fram till 2027.

Ett par meter ska lämnas på var sida om avstängningen så att fotgängare och cyklister kan ta sig förbi.

Arbetena kommer att först märkas vid Götgatan 64–66 och 68 där entrétrappor tas bort. De ersätts av tillfälliga gångramper till barer och restauranger.

Cykelställ och trafikljus plockas ner.

Linje 66 får ny dragning över centrala Södermalm på obestämd tid.

Linje 66 får ny dragning över centrala Södermalm på obestämd tid.

Victor Malmcrona

Så påverkas kollektivtrafiken

Längs Götgatan går flera busslinjer som måste läggas om. Från 17 november får buss 66 – mellan Reimersholme och Barnängen – i stället gå via Söderledstunneln. Flera hållplatser, som Krukmakargatan, Södra station och Åsögatan tas bort. Hållplats Mariatorget tillkommer.

Nattbussarna 193, 194, 195, 791, 794 och 796 får ny dragning via bland annat Ringvägen.

Från 14 december leds 66:an om igen och får även den gå via Ringvägen, förbi Eriksdalshallen.

Förändringarna gäller tills vidare.

Minst en fil öppen

Nästa sträcka där bygget ska ta vid blir mellan Åsögatan och Vartoftagatan, som stängs av helt för bilar 2027–2028. Efter det hålls minst en bilfil öppen, fram till de sista etapperna 2029–2031. Då stängs det av helt från Ölandsgatan till och med Ringvägen.

– Tunnelbanan kommer inte påverkas under byggtiden och det kommer fortfarande gå att promenera och cykla på Götgatan även om det kommer att bli trångt, skriver Natalie Nordenswan, presskommunikatör vid SL.

Så grävs gatan upp

Delområde 1: Folkungagatan till Kocksgatan.
Helt avstängt för motortrafik.

Delområde 2: Kocksgatan till Åsögatan påbörjas 17 november 2025
Helt avstängt för motortrafik.

Delområde 3: Åsögatan till Vartoftagatan
Helt avstängt för motortrafik mellan Åsögatan och Katarina Bangata, sedan enkelriktat söder ut. Utförs 2027–2028, parallellt med delområde 5.

Delområde 4: Vartoftagatan till Blekingegatan
Enkelriktat för motortrafik söderut. Utförs 2028–2029 parallellt med delområde 6.

Delområde 5: Blekingegatan till Gotlandsgatan
Enkelriktat för motortrafik söderut. Utförs parallellt med delområde 3.

Delområde 6: Gotlandsgatan till Ölandsgatan
Enkelriktat för motortrafik i söderut. Utförs parallellt med delområde 4.

Delområde K2: Ölandsgatan till Ringvägen
Avstängt i sin helhet fram till Ringvägen. Korsningen är farbar men med begränsningar. Utförs 2029–2031.

Delområde K1: Folkungagatan till Björns trädgård
Farbar för samtlig trafik, dock med begränsningar i korsningen Götgatan/Folkungagatan. Utförs 2029–2031.

Varje delområde tar ungefär ett år.

Källa: SL

Det ska göras

Tunnelbanetunneln under södra Götgatan rustas upp.

Tätskiktet, som förhindrar att vatten tränger in, är slitet och måste bytas.

Sektionen som ska renoveras är 925 meter lång och 8 meter bred.

2023 låg budgeten för projektet på 770 miljoner kronor.

Arbetet väntas pågå 2025–2031.

Tunneln invigdes 1933, och är är den äldsta underjordiska passagen i tunnelbanesystemet.

Källa: SL

Götgatan mellan Folkungagatan och Åsögatan stängs helt av för biltrafik.

Götgatan mellan Folkungagatan och Åsögatan stängs helt av för biltrafik.

Mostphotos

Klart: Då stänger Götgatan för biltrafik – i flera år

Så påverkas trafiken av jättebygget ✔ Hållplatser försvinner ✔ Drar igång 17 november