Täby
För ett år sedan fick Täby centrum utrymmas två gånger efter en klorläcka i samband med öppningen av fontänen på torget.
Fyra personer fick i samband med händelsen föras till sjukhus för symtom på klorgasförgiftning. Ingen var allvarligt skadad.
Många väntade i timmar på att få komma in i centrumet.
Sedan dess har fontänen, alltså den stora vattenkonsten som finns på Täby torg, varit avstängd.
Gör åtgärder
Nu planerar Täby kommun för att fontänen ska vara igång denna säsong och arbetet med att starta upp den har påbörjats.
Inför årets säsong pågår arbete med nödvändiga kontroller och förberedelser.
En utredning från Storstockholms brandförsvar konstaterar att olyckan orsakades av att fel kemikalier hälldes i anläggningen som rengör fontänen på Täby torg och skapade en kraftig kemisk reaktion.
Kommunen har sedan förra året förstärkt teknik och rutiner så en liknande situation inte uppstår igen.
– Inför årets säsong pågår arbete med nödvändiga kontroller och förberedelser, säger Joakim Wallin enhetschef och stadsträdgårdsmästare på Täby kommun.
Kan stängas av
Han berättar att en dialog med Unibail‑Rodamco‑Westfield, som äger centrumet där reningsanläggningen finns, pågår. Allt för att säkerställa att fontänen kan startas upp på ett tryggt och säkert sätt – när det är dags.
– Vår samlade bedömning är att detta ger goda förutsättningar för en säker och stabil drift framåt, säger Joakim Wallin.