Nu kan elever på Ekerös kommunala skolor söka upp kuratorn genom en app på mobilen.

– Det är ett komplement till de traditionella sätten att söka kontakt, som att knacka på dörren eller ringa, säger Jenny Enecrona, skolkurator på elevhälsan i Ekerö kommun.

I appen, som introducerades i oktober, kan eleverna boka tid och chatta med kuratorerna. Så småningom ska det också vara möjligt att ha videosamtal genom den.

Chatt i stället för samtal

Tanken är att elevhälsan ska kunna nå ut till fler elever. Genom appen kan eleverna söka kuratorn när som helst under dygnet.

– Vi har inte jour utan återkommer när vi kan under kontorstid, men vi tror att det här gör det lättare för eleverna att initiera kontakten när de kommer på det. Många ungdomar använder chattar i stället för telefonsamtal och vi tror att vi på det här sättet anpassar oss efter deras sätt att kommunicera, säger Jenny Enecrona.

Appen riktar sig till elever i årskurs sex, sju, åtta och nio i Ekerös kommunala skolor. Samma sekretess rådet i appen som vid fysiska möten