Aspudden
Planerna för Aspuddens centrum är stora. Tio villor bakom t-banestationen ska rivas och ersättas av två, stora hästskoformade flerfamiljshus och ett nytt torg. Dessutom planeras ytterligare två flerbostadshus – ett längre ner längs Erik Segersälls väg och ett vid Olof Skötkonungs väg.
Platsen är väl vald för nya bostäder, menar Stockholms stad – bland annat för att det är nära till kollektivtrafiken och annan service.
"Det är viktigt att bostäderna byggs i en stil som stämmer överens med den bebyggelse som redan finns", säger Sofi Ackermand, på promenad med sin bebis.
Märta Lefvert
"Många vill bo här"
Aspuddenbon Sofi Ackermand, som bott i området i två år, är positiv.
– I grunden är det bra att utbyggnaden görs. Det är många som vill bo här och det är ett fint område. Och de tar ju inget grönområde, utan det är mest de eftersatta villorna som försvinner, säger hon, när Mitt i fångar upp åsikter om utbyggnaden i det lilla centrumet.
Flera andra delar hennes åsikt. Andra är mer tveksamma. En av dem är Kristoffer Högberg, som bott i Aspudden i tre år med sin familj. Han tycker att området förtätas för mycket.
– Jag tycker att det är fint med småhusen här i Aspudden. Nu har de tyvärr stått och förfallit länge, eftersom de ska rivas. Det ser tråkigt ut och gör att man vill ha en förändring. Jag hoppas att det kommer att se bättre ut när de nya husen är på plats. Men förtätningen är för kraftig, säger han.
Det hade varit trevligare om villorna fått stå kvar, så som de var innan de började förfalla, tycker Kristoffer Högberg.
Märta Lefvert
Bakslag i rätten
Planerna för Aspuddens centrum klubbades i kommunfullmäktige redan i mars 2024. Men sedan kom ett bakslag för staden. Hösten 2024 hävde mark- och miljödomstolen den nya detaljplanen, sedan grannar överklagat dit. Domstolen gav grannarna rätt och ansåg att bygget skulle innebära "betydande olägenheter" i form av insyn, skugga och minskat ljus.
Planförslaget sett snett ovanifrån mot norr. De två hästskoformade byggnaderna är nu cirka fem meter kortare.
DinellJohansson/Belatchew Arkitekter
Kortare hus
Stockholms stad överklagade till Mark- och miljööverdomstolen, som dock valde att inte pröva domen. Därmed stod den fast – och stadsbyggnadskontoret fick göra ett omtag. Nu är det gjort. Fram till den 10 mars är ett omarbetat planförslag ute på granskning – sista chansen för Aspuddenborna att ge synpunkter.
Det nya förslaget liknar det gamla, i stort. Nyheten är att de två hästskoformade flerbostadshusen kortats med cirka fem meter. Dessutom har balkongerna på byggnadernas kortsidor tagits bort och försetts med balkongförbud.
Till vänster syns lamellhuset som ska ligga intill Grågåsens förskola vid Erik Segersälls väg och rymma cirka 20 lägenheter. Huset har smalnats av. Därför ryms bara tre fönster horisontellt på gaveln, mot tidigare fem.
Belatchew Arkitekter/DinellJohansson
Det planerade huset vid Olof Skötkonungs väg får upp till 30 bostäder. Den östra sidan har inte längre balkonger.
Belatchew Arkitekter
Upp till 220 bostäder
Även övriga planerade hus har förändrats. Lamellhuset på Erik Segersälls väg, intill förskolan Grågåsen, har smalnats av och det hus som ska ligga vid Olof Skötkonungs väg har blivit av med balkongerna, på östra sidan.
Totalt planeras nu upp till 220 bostäder, att jämföra med 250 när planerna antogs i kommunfullmäktige i mars 2024.
Synpunkter kan ges till den 10 mars
Förslaget till detaljplan för Aspuddens centrum är ute på granskning till den 10 mars. Under den perioden kan berörda komma med synpunkter.
I maj 2026 ska stadsbyggnadsnämnden anta detaljplanen, är planen. I juni 2026 är den planerad att klubbas i kommunfullmäktige. Planen kan sedan överklagas.
Att genomföra byggprojektet väntas ta cirka 10 år.
Källa: Stockholms stad