Solna

Solna bordtennisklubb susade med på "Trulståget" och upplevde ett flerdubbelt intresse i samband med OS för två år sedan.

Det är en tryggare miljö där tjejerna får ta mer plats.

Men när klubben växte blev den skeva fördelningen i grupperna än mer tydligt.

– En på 40 var tjejer, resten killar. Vi tänkte att vi måste göra något för att jämna ut det, säger Michael Corsini, ordförande för Solna BTK.

De lyckades få ihop en, sedan två nybörjargrupper för tjejer. Nu har en tredje dragit igång i Järvastaden. Detta sedan klubben tillsammans med föräldrar i stadsdelen kläckt idén att anordna träningar precis innan kören som lockar just många tjejer.

– Det var 25 som ville prova direkt. Nu är vi uppe i 20 procent tjejer i föreningen.

Edith, 11: Fritt

11-åriga Edith Enström Kreitz från Råsunda hör till Solna BTK:s inbitna. Hon började spela för drygt två år sen.

– Jag körde på rasterna i skolan, oftast mot killar. Jag såg att det fanns en tjejgrupp och tyckte det verkade kul. Det blir mindre högljutt.

Edith Enström Kreitz, 11, tränar smashar och andra slag tre gånger i veckan.

Edith Enström Kreitz, 11, tränar smashar och andra slag tre gånger i veckan.

Privat

Nu övar hon på smashar, blockar och andra slag tre gånger i veckan.

– Det bästa med pingis är att det är väldigt fritt. Det svåraste är att komma ihåg de olika slagen, vilket man ska välja i olika situationer.

En till nästa år

Solna BTK:s mål är att starta ytterligare en grupp för tjejer från 15 år under 2027. Man har också stärkt upp med kvinnliga tränare och åker på tjejfestivaler och andra aktiviteter.

Vad ser ni för positiva effekter med renodlade tjejgrupper?

– Det är en tryggare miljö där tjejerna får ta mer plats. Med sjuåriga pojkar blir det ofta mer stök, det blir lätt att man som tränare behöver fokusera mer där, säger Michael Corsini.