Ekensberg

Stockholmarna vill basta. Trycket är hårt på de bastur som är på plats runt om i staden och många ser fram emot att nya ska öppnas.

Länge såg det ut som att Ekensbergs udde skulle bli en av platserna för bastubad. Så blir det inte. I en dom från den 22 juni slår Mark- och miljööverdomstolen (MÖD), som är högsta instans, fast att bastuprojektet strider mot detaljplanen.

– Vi blev ganska förvånade eftersom stadsbyggnadsnämnden, länsstyrelsen och mark- och miljödomstolen drog motsatt slutsats. Men MÖD har ju sista ordet, säger Mathias Leveborn, som driver Sthlm Sauna.

Sthlm Sauna fick bygglov för en bastuflotte vid strandkanten vid Ekensbergs udde våren 2024. Tanken var att en fem meter lång brygga skulle leda fram till en 12x5 meter stor bastuflotte, uppvärmd av el.

Positiva Ekensbergsbor tänkte att bastun kunde bli ett trevligt inslag vid den lugna strandpromenaden. Andra var kritiska. De menade att bastun skulle skymma sikten över Mörtviken, att bastarna riskerade att störa invånarna vid olämpliga tider, att trafiken skulle öka och att planerna stred mot detaljplanen.

Det är tråkigt för oss och för bastubadarna.

Strandpromenaden i Ekensberg förblir utan bastu.

Strandpromenaden i Ekensberg förblir utan bastu.

Angie Gray

Överklagade bygglovet

Därför överklagade de bygglovet, men fick avslag hos både länsstyrelsen och i mark- och miljödomstolen. De menade att bastuplanerna var i enlighet med detaljplanen eftersom de tolkade planen som att vattnet utanför udden visserligen inte får utfyllas, men att en överbyggnad är tillåten.

Men MÖD tolkar detaljplanen annorlunda. Det öppna vattenområdet får varken fyllas ut eller förses med någon överbyggnad, slår domstolen fast – och avslår därför bygglovet.

– Det är tråkigt för oss och för bastubadarna. Men de som vill basta kan alltid komma till Södermalm, där vi öppnar en bastu i september. Den ska inte ha medlemskap eftersom det var ett krav från staden att den ska vara öppen för alla, säger Mathias Leveborn.

Domen kan påverka

Samma negativa besked fick Sthlm Sauna nyligen när det gäller bastuplanerna i Kristineberg på Kungsholmen. MÖD anser inte att en bastu är ett lämpligt komplement till småbåtshamnen där, bland annat för att de många bastarna skulle påverka omgivningen för mycket. Därför avslås bygglovet.

Sthlm Saunas juridiska ombud drar slutsatsen att domarna kan minska möjligheten att anlägga bastur i Stockholms stad. Staden, som planerar att anlägga en kommunal bastu någonstans längs sträckan Vinterviken-Ekensberg-Liljeholmen, lär titta på domarna, som är vägledande.

Fler bastur på väg

Sthlm Sauna driver en bastu vid Örnbergets badplats sedan augusti 2022. En bastu vid Liljeholmskajen är i bygglovsprocess.

På Södermalm öppnar Sthlm Sauna en bastu i september. På Kungsholmen är ett bygglov klart vid Norr Mälarstrand, och man förhandlar om ett arrendeavtal med Stockholm hamnar.

Exempel på andra bastur i staden är Folkbastu Årstaviken på Södermalm samt Sätrabastun vid Sätrastrandsbadet och Tanto bastu, båda föreningsdrivna. I juni öppnade den första kommunala bastun, Hornstullsbastun.

Källa: Sthlm Sauna/Mitt i