– Så mycket har förskingrats. Föreningen kan ha gått miste om mellan 10 och 15 miljoner kronor. Det handlar om lurendrejerier och förfalskningar, säger en av de boende till tidningen Hem & Hyra som var först med att berätta om den misstänkta förskingringen.

Sedan 2007 har 1 900 lägenheter i Sollentuna ombildats från hyresrätter till bostadsrätter. I slutet av 2019 var det dags för ett av miljonprogramshusen på Malmvägen. Sollentunahems fastighet såldes för 265 miljoner kronor och de cirka 150 hyresrätterna blev bostadsrätter.

I samband med ombildningen anlitades en konsult, Restate, som ska ha tagit ut höga summor i arvode medan de tidigare hyresgästerna gick miste om miljoner.

Och inte nog med det. Efter ett tag började medlemmar upptäcka misskötsel i föreningen. Flera uppgifter tydde på att lägenheter skulle ha sålts till underpris och att en person i den nu utbytta styrelsen ska ha missbrukat sin förtroendeställning.

– Det är en så stor bedrägerihärva. Det värsta är att de som drabbats här är låginkomsttagare som redan är utsatta i samhället, säger en medlem.

"Avsevärda belopp"

Den gamla styrelsen har avsatts och en ny har tillträtt. Flera i den nya styrelsen har erfarenhet av revision och föreningen tog dessutom hjälp av en utomstående granskare – en advokatbyrå som utsågs av Bolagsverket – med erfarenhet av liknande fall.

Advokatbyråns granskning av förvaltning, räkenskaper, och styrelsens och ombildningskonsultens arbete tyder på vanskötsel, skriver Hem & Hyra som har tagit del av rapporten.

Granskaren konstaterar att ”den ekonomiska skadan kan inte överblickas” och ”det rör sig om avsevärda belopp”.

Föreningen bör anlita en advokat som är specialiserad på återkrav vid korruption och låta denne undersöka förutsättningarna för att driva skadeståndskrav, skriver granskaren som även rekommenderar att en polisanmälan görs.

Ganskningsrapporten beskriver hur lägenheter har sålts till ”kraftigt understigande marknadspris”. I många fall saknas avtal. Pengar ska ha hamnat i privata fickor. Dessutom har en lokal har hyrts ut gratis.

"Jättesaftigt arvode"

Ett problem under ombildningsprocessen var att flera blivande medlemmar inte kunde få bolån hos etablerade banker. De fick då hjälp att köpa sina lägenheter, och ytterligare en ombildningskonsult var inblandad i det upplägget.

Ombildningskonsulter som driver igenom själva ombildningen, sköter kontakten med det kommunala bostadsbolaget och tar fram en ekonomisk plan åt den nya bostadsrättsföreningen har blivit allt vanligare.

När det gäller ombildningen på Malmvägen har konsultens arbete också granskats. Restate har fått 2,5 procent av försäljningspriset per lägenhet och det ursprungliga arvodet på 3,6 miljoner framstår som högt i förhållande till arbetsinsatsen, menar granskaren.

En förhandling skedde i ett för föreningen mycket sårbart skede, då ett tilläggsavtal höjde arvodet till 4,9 miljoner kronor.

– Det landade på ett jättesaftigt arvode, tre dagar innan tillträde, berättar en medlem.

Granskaren beskriver Restates förhandlingsmetoder som anmärkningsvärda och rekommenderar föreningen att anlita en revisor med särskild erfarenhet av korruptionsutredning, och även anlita en advokat för att undersöka möjligheterna att kräva tillbaka pengar.

"Förvrängd information"

Ombildningsföretagets vd vill varken svara på frågor om arvodet eller bolagets förhandlingsmetoder.

– Vi kommer inte kommentera det som är mellan oss och föreningen. Vi hade ett uppdrag att hjälpa föreningen att ombilda och det har vi ju gjort. Mer än det kommer jag inte kommentera, säger han till Hem & Hyra.

Den tidigare ordföranden i bostadsrättsföreningen förnekar alla anklagelser om oegentligheter och hävdar att granskaren har varit partisk.

– Jag är den utpekade, men det är förvrängd information. Jag har inte ensam beslutat om de här upplåtelserna, ändå får jag ensam skulden. Det har varit en smutskastning och jag sa redan för ett år sedan att de skulle gå till polisen om de ansåg att jag hade gjort något brottsligt, säger han.

"Ett jobb för polisen"

Sollentunahems vd Anna Mellström tycker att det är ”jättetråkigt” om det har försvunnit pengar från bostadsrättsföreningen, men hon anser inte att Sollentunahem AB har något ansvar för att bolagets tidigare hyresgäster har hamnat i kläm.

– Nej, vi kontrollerar inte vad den blivande bostadsrättsföreningen använder för konsulter. Det är inte så att Sollentunahem har ett förlängt ansvar att säkerställa att det går bra för de som köper fastigheterna. Det är inte vårt uppdrag. Mitt ansvar som jag ser det är att vi ska följa den lagstiftning som gäller, säger hon till Hem & Hyra.

Den nya styrelsen på Malmvägen arbetar nu hårt för att ta itu med svindeln och få föreningen, som är skuldtyngd, på fötter.

– Det är tråkigt att en person kan förstöra för så många. Vi vet inte hur det hade gått om det här inte hade stoppats i tid. Nu är det här ett jobb för polisen. Har man felat kommer man att få stå till svars för det, säger en medlem.