Vallentuna

Flera brister hos den leverantör som sköter mark- och parkskötseln i Vallentuna har uppmärksammats av kommunen som nu beslutat att häva avtalet med leverantören. Det handlar bland annat om papperskorgar som inte tömts i tid och dåligt underhåll av gräsytor och rabatter.

– Det är brister i utförandet av snöröjningen och mark- och parkskötseln. Vi har haft problem under större delen av kontraktstiden, säger kommundirektör Annika Hellberg.

Snöröjningen har kritiserats hårt

Snöröjningen i vintras kritiserades hårt av vallentunaborna – så pass att kommunen röt ifrån och bad de som klagade att tänka på sin ton och inte vara så otrevliga. Den leverantör vars avtal nu hävts har skött plogningen av framförallt parker och markytor, men inte ansvarat för plogningen av kommunala gator och vägar.

Vallentuna kommun har ett tillfälligt avtal med en leverantör som ska sköta de mest akuta åtgärderna fram tills att direktupphandlingen är klar.

Vallentuna kommun har ett tillfälligt avtal med en leverantör som ska sköta de mest akuta åtgärderna fram tills att direktupphandlingen är klar.

Louise Kristoffersson

Haft problem under större delen av kontraktstiden.

Ny leverantör i september

Kontraktstiden skulle egentligen ha fortsatt fram till sista augusti 2028, då avtalet skulle ha löpt ut. Att avtalet hävts innebär att det avslutas omedelbart. För att säkerställa att skötseln av park- och marktjänster gör kommunen nu en direktupphandling, som förväntas vara i hamn under september.

– Framåt tecknar vi ett tillfälligt avtal med en annan leverantör som får gälla tills dess att vi kunnat göra en ny upphandling, säger Annika Hellberg och tillägger:

– Det är viktigt för oss att vi har ett välfungerande avtal och att skötseln blir gjord på ett bra sätt då det skapar ett stort värde för våra invånare, företagare och föreningar.

Mitt i har sökt entreprenören vars avtal hävts, som inte vill kommentera händelsen i nuläget.