Länet
Trasiga broar, eftersatta leder och mindre bevakning av naturreservaten. Det är några av konsekvenserna av regeringens bantade friluftsbudget, enligt Friluftsfrämjandets och Svenska turistföreningens nya granskning.
Halverat anslag
Granskningen visar att anslaget för friluftsliv och friluftsmiljön har halverats under de senaste fyra åren. Stockholms län har störst nedskärningar: 59 procent. Detta inklusive de 130 miljoner kronor extra regeringen tillfört för vandringsleder och åtgärder i naturreservat och nationalparker i landet.
Mer rörelse
Regeringen vill se en nationell kraftsamling för ökad rörelse då fyra av fem barn rör sig för lite. Enligt Kristina Ljungros, generalsekreterare för Friluftsfrämjandet, går inte den ekvationen ihop med den halverade friluftspengen.
– Om vi menar allvar med att sätta fler i rörelse måste vi skapa förutsättningar för det.
Naturvårdsverket föreslår en fördubbling av anslaget till det organiserade friluftslivet och ett tillskott på en miljard kronor för åtgärder i statliga naturreservat och nationalparker.
– Jag är övertygad om att det här skulle kunna sätta betydligt fler i rörelse. Till exempel de som inte dras till organiserad idrott, säger Kristina Ljungros.
Stockholmare ute minst i naturen
94 procent att de upplever att deras hälsa och välmående påverkas positivt av att vara ute i naturen.
72 procent av svenskarna i Stockholms län är ute minst en gång varje vecka – vilket är den lägsta siffran i landet.
Riksgenomsnittet ligger på 77 procent.
I Kronoberg är 86 procent ute minst en gång i veckan, det är den högsta siffran i landet.
60 procent har rörelse som drivkraft för att komma ut i naturen.
Källa: Friluftsfrämjandet och Novus
Att tidigt få en relation till naturen kan vara betydelsefullt.
Mitt i har tidigare skrivit om de minskade anslagens konsekvenser i Tyresta, där den tidigare nationalparkschefen slutade i protest.
Tyresta besöks av en miljon personer varje år – och det är framför allt personer som inte är vana vid att vara ute i naturen som drabbas av nedskärningarna, enligt Friluftsfrämjandets Kristina Ljungros.
– Att tidigt få en relation till naturen kan vara betydelsefullt. Att få ut fler gör att de kan få en ingång till naturen livet ut.
Mitt i har sökt socialminister Jakob Forssmed, som ansvarar för friluftsfrågor, utan att få svar.
2025 skrev klimat- och miljöminister Romina Pourmokhtari (L), i ett mejl till mitt i att anslaget är på samma nivå som 2019 och 2020. I övrigt skriver hon:
"Vi är många som uppskattar naturskyddsområdena men med det sagt kan inte våra naturupplevelser villkoras med att det finns sopkorgar som töms en gång i veckan utplacerat av staten, utan det kan också vara så att man får ta med sig sitt skräp hem själv."