Älvsjö

Vid Bergtorpskärret intill Långbrodalsvägen finns en lekpark, en grusplan, en skejtramp och en damm. Området är ett före detta kärr där stora mängder vatten samlas vid höga flöden. Efter regn är fotbollsplanen ofta fylld av vatten.

Enligt skyfallskartering så skulle området runt Bergtorpskärret bli översvämmat vid ett 100-årsregn – något som kommer att komma allt tätare, menar Åsa Lindhagen (MP), miljö- och klimatborgarråd i staden.

– Det är massa hus runt omkring. Vid ett 100-årsregn är risken för översvämningar stor på de här fastigheterna. Det påverkar människor väldigt nära.

2020-2021 fick stadsdelen pengar för att installera en pumpanläggning och anlägga en dagvattendamm i parken – nu ska ännu mer göras för att minska översvämningsrisken.

Vi vill använda skattepengarna så smart som möjligt.

I höst ska man skåla ur och öppna fler ytor som tillåts översvämmas i parken så att vattnet fördröjs vid höga flöden. Dammen ska bli både djupare och större.

Samtidigt vill man främja biologisk mångfald och rekreativa värden. Här ska bli groddjurshotell med kvistar och grenar och nya stenar och spänger som bjuder in till lek.

– Man ska röja vass och frigöra det här kärret. Det är bra både av klimatanpassningsskäl men också för groddjuren.

"Kan vi göra roliga stenar för barnen att hoppa på, eller spångar att gå över – om vi röjer upp och fixar till, planterar växter som suger upp vatten så kommer det också bli trevligare för människor att vara här", säger Åsa Lindhagen (MP).

"Kan vi göra roliga stenar för barnen att hoppa på, eller spångar att gå över – om vi röjer upp och fixar till, planterar växter som suger upp vatten så kommer det också bli trevligare för människor att vara här", säger Åsa Lindhagen (MP).

Moa Beckman

Prislappen

Att stärka upp Bergtorpskärret är en del av de klimatåtgärder som staden gör. Stadsdelsnämnden har fått 11,6 miljoner kronor av staden fördelat på olika klimatåtgärder.

Sammanlagt läggs fyra miljoner kronor på Bergtorpskärret.

– Vi vill använda skattepengarna så smart som möjligt så att vi har översvämningsåtgärderna på rätt ställe. Här är ett sådant, helt klart, säger Åsa Lindhagen.

Arbetet börjar efter sommaren för att påverka människor och groddjur så lite som möjligt. Under arbetet kommer hela Bergtorpskärret stänga och allt förväntas vara klart innan årets slut.

Det finns planer på att bygga groddjurshotell med kvistar och grenar för att främja djurlivet i dammen.

Det finns planer på att bygga groddjurshotell med kvistar och grenar för att främja djurlivet i dammen.

Moa Beckman

Fler projekt

En del av klimatstödet ska användas till att göra om konstgräsplanen Aromen i Årstadal till en naturgräsplan. Det är första gången stadsdelen gör ett sådant byte.

– Vi har ju mikroplaster i konstgräsplaner i hela staden. När de blir gamla, och den här planen är ju väldigt utnött, då börjar de läcka mikroplaster. Det är jättedåligt för vår hälsa, säger Åsa Lindhagen.

Målet där är att minska hårdgjorda ytor och öka grönskan för en mer trivsam miljö. Samtidigt ska naturgräset utvärderas utifrån driftkostnader och funktion.

Projekten i Hägersten-Älvsjö som får pengar

Dagvattenhantering av fotbollsplan i Bergtorpskärret: 2,5 miljoner

Sorteringskärl i större parker (hela stadsdelsområdet): 2 miljoner

Omvandla konstgräsplan till naturgräsplan: 1,7 miljoner

Mångfunktionell dagvattenlösning i Aspuddsparken: 800 000

Betesdjur vid Sjöängen: 400 000

Vassklippning och skötsel av groddammar: 200 000

Friställning i ek- och tallmiljöer: 1 miljon

Bergtorpskärret, åtgärder för groddjur och pollinatörer: 1,5 miljoner

Död ved - anlägga benjeshäckar, faunadepåer och trädruiner: 1 miljon

Åtgärder för biologisk mångfald: 500 000

Källa: Miljöpartiet Stockholms stad