Sollentuna

Sverigedemokraternas förslag innebar ett tiggeriförbud som skulle gälla både pengar och ”opåkallad insamling” av exempelvis pant vid butiker och returstationer. Men när förslaget behandlades i kommunstyrelsen blev det avslag från alla andra partier.

Låg prioritet

Kommunledningskontoret konstaterade att det visserligen är möjligt för en kommun att utfärda en lokal ordningsföreskrift som förbjuder passivt penninginsamlande, men då behövs en samordning med polisens möjligheter att upprätthålla förbudet, och i nuläget har åtgärder mot tiggeri låg prioritet hos polisen.

I dag är tiggeri inget problem.

L, C och KD lämnade en protokollsanteckning där man slog fast att ett lokalt tiggeriförbud inte är rätt väg att gå för att motverka tiggeri och social utsatthet.

”Det är genom att ta itu med orsakerna, inte genom att förbjuda symptomen, som vi långsiktigt kan minska tiggeriet och skapa bättre förutsättningar för människor att komma ur utsatta situationer”, skriver partierna.

M: Kan förändras

De tre oppositionspartierna S, V och MP ställde sig bakom protokollsanteckningen. Det gjorde däremot inte Moderaterna.

– Jag vill betona att vi var helt eniga kring beslutet att avslå motionen. Däremot ville vi inte säga att vi aldrig någonsin kan tänka oss ett tiggeriförbud, och det var så protokollsanteckningen var formulerad. I dag är tiggeri inget problem i Sollentuna så det är inte läge för förbud på något vis, men det kan förändras så vi ville inte utesluta att det kan ske i framtiden, säger kommunstyrelsens ordförande Henrik Thunes (M).