Fagersjö

Klockan 17.22 i lördags fick polisen larm om höga smällar i Fagersjö. När de kom dit hittade de en skottskadad man.

Mannen, som är i 20-25-årsåldern, fördes med ambulans till sjukhus. Enligt polisen bedömdes hans skador som allvarliga.

Brottet utreds som försök till mord. Polisen säger på måndagen att utredningen är i ett känsligt och vill inte kommentera om någon är gripen.

Uppgifter: Gängtopp

Aftonbladet uppger att den skjutne är en ledande figur i ett kriminellt nätverk. Polisen bekräftar att det finns en nätverkskoppling, men inte att det rör sig om en ledare.

– Jag skulle inte kalla honom gängtopp men det är en person som synts i våldsdrivande nätverk över tid, säger David Sund, tillförordnad biträdande chef för Farsta lokalpolisområde.

Oro i området

I Fagersjö väcker händelsen oro. Det är bara drygt en månad sedan en explosion inträffade vid en port till ett flerfamiljshus.

”Ska man råka ut för ett vådaskott eller en sprängning?” skriver en person i en lokal grupp på Facebook.

I slutet av januari inträffade ett annat grovt våldsbrott i Fagersjö, då var det en sprängning vid en port till ett flerbostadshus.

I slutet av januari inträffade ett annat grovt våldsbrott i Fagersjö, då var det en sprängning vid en port till ett flerbostadshus.

Mattias Kamgren