Västerort
Processen som föranledde SD-svängningen har haft brister. Det medger Åsa Nilsson Söderström Liberalernas gruppledare i Järva, som gett Simona Mohamsson sitt stöd.
Hon understryker dock att politikerna representerar väljarna och att man har en skyldighet att försöka få så stort genomslag som möjligt.
– Självklart är det lättare att komma överens med partier som står en nära. Men ibland är det omöjligt. Att sitta i regering handlar om att få igenom politik som gör Sverige bättre, det är inget kärleksäktenskap.
Klättrar över spärren i mätning
Den 25 mars publicerade både SvD/Demoskop och DN/Ipso nya opinionsmätningar inför valet. I SvD/Demoskop klättrar Liberalerna för första gången på över tre år över riksdagsspärren och får 4,5 procent av rösterna.
"Att sitta i regering är inget kärleksäktenskap", säger Åsa Nilsson Söderström (L) som försvarar nya SD-linjen.
David Lagerlöf
I DN/Ipso ligger partiet kvar på runt två procent.
Detta glädjer mig så klart.
Antalet medlemmar i Liberalerna Spånga-Järva har ökat med 21 procent på 14 dagar, från 37 till 45 medlemmar.
– Vi har fått nio nya och en som lämnat på två veckor. Vi har aldrig sett en sådan tillströmning på så kort tid. Det glädjer mig så klart, säger Åsa Nilsson Söderström.
Linjen omstridd i västerort
Men nya linjen är omstridd i västerort. Hässelby-Vällingbys gruppledare Fatima Nur (L) gör som Jan Jönsson (L) och lämnar partiet. Hon drog tillbaka sin kandidatur till valet efter landsmötet i november.
– Man märkte redan då hur partikamrater på olika nivåer började behandla oss som inte var öppna för SD sämre. Jag började känna mig otrygg i diskussionerna. Jag tror att Liberalerna på sikt kommer att tappa mycket stöd i Järva och västerort.
Fatima Nur har varit Liberalernas gruppledare i Hässelby-Vällingby sedan 2018, men lämnar nu partiet i protest.
Naseem Quraishi-Larsson
Fatima Nur säger att hon varje dag möter människor som kämpar för utbildning, arbete och en bättre framtid för sina barn i Järva och västerort.
– Många av dem har sett oss som en röst för möjligheten att lyckas genom kunskap och ansvar.
Men måste ni inte kompromissa i detta läge?
– Politik handlar om kompromisser, men det finns en gräns där kompromissen börjar handla om identitet. Om människor inte längre känner igen våra värderingar kommer vi aldrig rida ut någon storm i partiet.
Simona Mohamsson (L) vid hennes besök på Trollbodaskolan i Hässelby tidigare i år.
Judit Nilsson
Tror inte att SD accepterar henne
Som muslim med rötter i Somalia handlar det för Fatima Nur om hennes plats i landet och om det politiska sammanhang hon arbetar inom, menar hon.
– Jag har svårt att se att SD fullt ut accepterar människor som mig.
Mitt i har sökt Simona Mohamsson för en kommentar.
SD- och L-uppgörelsen i korthet
Den 13 mars presenterade Simona Mohamsson (L) och Jimmie Åkesson (SD) det nya ”Sverigelöftet” partierna emellan.
L:s extrainkallade landsmöte röstade igenom den nya SD-linjen den 22 mars. L:s tidigare röda linje mot SD, som så sent som på landsmötet i november 2025 låg fast, var slopad.
I avtalet har L har fått igenom frågor mot att de kan tänka sig att släppa fram SD till ministerposter.
Vändningen kommer bara månader efter att Mohamsson lovat att försöka hålla SD borta från makten. I fjol sa hon att hon var beredd att gå till nyval för att stoppa SD från ministerposter.
Simona Mohamsson har uppgett att beslutet krävdes för att L ska kunna komma över fyraprocentsspärren.
Alla fyra Tidöpartier (SD, M, KD och L) ska enligt avtalet ingå i regeringen om de vinner valet i höst.
Källa: Liberalerna och Sverigedemokraterna