Hockeyskolan pågår på Sollentunavallen varje söndag fram till mars, med uppehåll för skolloven, och det är inte för sent att hänga på berättar Nichlas Falk, ungdomsansvarig i Sollentuna HC.

– Nej, det är bara att ansluta. Och ingen tidigare erfarenhet krävs – bara nyfikenhet och ett glatt humör! Barnen får lära sig grunderna i skridskoåkning på ett roligt, tryggt och lekfullt sätt. Vi övar på att åka framlänges och baklänges, svänga, hoppa, stanna – och att ha kul tillsammans, säger han.

Bytardag på söndag

Ett annat SHC-arrangemang är en bytardag för begagnad hockeyutrustning vid Cyloq Annex (B-hallen) på Vallen klockan 09.30–14.00 den 28 september.

– Det är SHC Team 17/U9 som anordnar bytardagen och det kommer att finnas hamburgare, dryck och fika, säger SHC:s Andreas Gillberg.