85 nya bostäder i Nygårdsområdet och plan för 70 stycken i skogsområdet vid Jarlabankes väg. Täby kommun satsar på Täby kyrkby, som inom de närmsta 15 åren kan ha två nya villaområden om planerna går igenom.
På sociala medier är åsikterna om de planerade byggena starka. En person kallar det ”otroligt dumt” och en annan att ”exploateringsdjävulen” äter upp bit för bit av området.
Bland förbipasserande i centrumet är tongångarna något annorlunda. Eva-Lotta Styrström, 39, är kluven i frågan.
– Många av oss som har flyttat till Kyrkbyn har gjort det för att det är naturskönt. Jag är lite rädd att det ska bli för överexploaterat, säger hon.
Samtidigt tycker hon att det behövs fler bostäder.
Eva-Lotta Styrström har dubbla känslor inför exploateringen i Täby kyrkby. ”Här och nu tycker jag att det finns mark att ta av, men jag är samtidigt rädd att området ska förstöras”, säger hon.
Angie Gray
– Det är ett populärt område, och här och nu tycker jag att det finns mark att ta av. Jag ser samhällsnyttan i att bygga men självklart finns det en rädsla att det fina ska förstöras.
”Naturlig utveckling”
Snart 67 år gamla David Böling har bott i Täby kyrkby länge – alla sina 67 år. Även han är kluven inför byggplanerna.
– Kyrkbyn har blivit hårt exploaterat de senaste 20 åren. Samtidigt vill man inte sätta käppar i hjulen, utvecklingen måste gå framåt.
Han påpekar att det finns en rädsla att de värden som gör att många söker sig till Täby kyrkby – som naturen och det småskaliga – ska gå förlorade.
– Det är också en naturlig utveckling. Det känns olyckligt att det överexploaterats, men mycket av det som har byggts de senaste åren har byggts med respekt och det gäller även de nya planerna. De som flyttar hit kommer fortfarande att få uppleva det fina.
David Böling tycker att planen för de nya områdena ser ut att vara utformad med respekt för den nuvarande bebyggelsen. Samtidigt känner han en oro över att Täby kyrkby ska överexploateras.
Angie Gray
48-åriga kyrkbybon Patrik, som inte vill ha med sitt efternamn i tidningen, vill helst inte att några fler grönområden ska tas bort.
Dessutom vill han att kommunen först gör en plan för trafiksituationen i området, främst vid Vikingavägen, innan det byggs vid Jarlabankes väg.
Minns "höghuset"
– Trafiksituationen är redan instabil, det går inte att komma ut på vägen på morgonen. Det skulle behöva lösas först, innan några nya bostäder byggs.
I planbeskedet för området skriver kommunen att om det ska bli nya hus så måste även nya kommunala vägar och anpassning av befintliga vägar till.
Kyrkbybon Patrik tror att en anledning att många flyttar till området är närheten till grönområden, och han vill inte att mer skog ska försvinna.
Angie Gray
David Böling minns när höghuset i centrum byggdes, och vilket liv det blev.
– Nu är den en naturlig del av centrumet. Tittar man över en hundraårsperiod så är det stora förändringar som har gjorts. Men saknar man det gamla? Nej. Dessutom blir det roligare ju fler vi blir.
Eva-Lotta Styrström förstår varför många vill flytta till Täby kyrkby, och varför det byggs. Hon tror att de planerade husen kommer att bli en naturlig del i området.
– Kyrkbyn är otroligt och jag älskar att bo här. Vi människor är också så förändringsbara, man vänjer sig, säger Eva-Lotta Styrström.