Fagersjö
”Känns så jävla sorgligt. Ska jag behöva vara rädd i mitt eget hem nu”.
En Fagersjöbo ventilerar sina känslor i en grupp på Facebook, efter att något exploderat utanför en port i området natten till onsdag.
Dagen därpå är marken mörkt sotig bredvid porten till det utsatta flerfamiljshuset. En kvadratmeterstor bit av fasadens ytskikt är bortsprängd. I en fönsterruta på första våningen syns sprickor i glaset.
En polisbil rullar fram och två poliser kliver ur.
– Vi är här för att finnas till hands och kunna svara på frågor om folk behöver prata. Man kommer nog att se mer poliser ute i området den närmaste tiden, säger en av dem.
Polis på plats i Fagersjö på onsdagsförmiddagen, efter explosionen kvällen innan.
Mattias Kamgren
”Det var en jättesmäll”
I en tvättstuga i närheten står Fagersjöbon Maria och viker tvätt. Hon var vaken vid halv ett och hörde smällen från grannhuset, men anade först inte vad det var.
– Det var en jättesmäll. Jag tänkte att det kanske var snö som fallit ner från taket, berättar hon.
Vad som hänt stod klart senare på natten när polisen ringde på för att ta vittnesuppgifter.
– Det känns olustigt när det händer så nära hemmet, säger hon.
Explosionen utanför porten i Fagersjö orsakade skador på fasaden, men inga personskador.
Mattias Kamgren
Krisstöd på plats
Utranför porten har krisstödjare från Farsta stadsdelsförvaltning avlöst polisen. Göran Wiksell och Stephen Rigney har varit med förr vid liknande händelser.
– När det var som mest intensivt en period var det väldigt mycket oro från medborgarna. Det är många som undrar vad som händer och varför, säger Göran Wiksell.
Vad kan ni svara på det?
– Vi vet ju inte mycket om själva brottshändelsen. Vårt jobb är att möta oro. Vi kan ställa motfrågor: Hur känns det för dig? Behöver du någon hjälp? Vid behov kan vi vidareförmedla kontakt till vårdcentralens krisstödjare.
Våldsuppdrag till försäljning
Det här var den andra misstänkta explosionen i Farstaområdet den hör veckan. I måndags kväll small något utanför ett radhus på Rottnerosbacken. Två personer är anhållna efter den händelsen, misstänkta för grov allmänfarlig ödeläggelse.
Det känns olustigt när det händer så nära hemmet.
Ingen har skadats vid något av tillfällena. Men två händelser så tätt, efter en längre period av lugn, väcker frågan om detta är starten på en ny våldsvåg.
– Det är för tidigt att säga varför vi får dessa händelser just nu. Vi har sett i regionen hur uppdrag i olika konfliktmiljöer ligger ute till försäljning. Alltså att man kan köpa en brottslig tjänst, säger Anders Djurestad, polisområdeschef i Farsta.
Han uppger att de personer som greps efter händelsen på Rottnerosbacken är unga.
Ser ni något samband mellan dåden?
– Vi arbetar intensivt med utredande åtgärder och undersöker i flera delar om det finns kopplingar och på vilket sätt. Vi har i miljöerna en konflikt som pågått under en längre tid.
Utöver det försöker Farstapolisen förebygga fler brott.
– Det kan handla om ökad aktivitet med polispersonal i ett visst område.
Det är för tidigt att säga varför vi får dessa händelser
Utanför porten i Fagersjö har två män från ett byggföretag parkerat för att inspektera skadorna på huset.
– Vi ska sätta igen skadorna i fasaden. Men man skulle önska att man slapp den här typen av jobb, säger en av dem uppgivet.