Mitt i berättade nyligen om konflikten mellan hotellägarna vid Görvälns slott och Järfälla kommun om ett tak över ett utekök på slottets baksida. Taket stred mot föreskrifterna i naturreservatet.

Hotellägarna sökte aldrig bygglov, men ansökte om dispens från föreskrifterna i efterhand. Men det blev rött ljus då taket riskerade att förändra "områdets karaktär och tillgänglighet för det rörliga friluftslivet."

Men ett stenkast bort byggde kommunen 2022 själva ett 50 kvadratmeter stort tak i rödmålat stål över utomhusscenen.

Ett tak för friluftslivet

När kommunen i maj 2021 gav dispens för taket menade man att det var en mindre tillbyggnad av scenen och att taket var en anordning för friluftslivet.

– Vi hade mycket diskussioner om detta vet jag, men vi gav dispensen för att det låg i allmänhetens intresse. Det främsta syftet med ansökan var att scenen skulle användas för konserter och kulturevenemang. Nu används den inte särskilt ofta för det, men vi fick också veta att scenen användes av många förskolor som var där och fikade, säger Jenny Färm, miljöchef på Järfälla kommun.

De gav grönt ljus trots att man såg risker med att träden i närheten av scenen kunde ta skada. Och i december samma år tvingades miljöinspektörerna stoppa bygget då man rivit hela den befintliga scenen och planerat att bygga trappan i betong.

Uteköket vid Görvälns slott vars tak behövde rivas.

Uteköket vid Görvälns slott vars tak behövde rivas.

Järfälla kommun

Annat läge idag

Fastighetsförvaltningen kom in med en ny ansökan och fick en ny dispens i april 2022. Taket stod klart strax innan nationaldagsfirandet 2023. Samtidigt nekade kommunen hotellet en förnyad dispens för sitt restaurangtält, som Mitt berättat om.

Utomhusscenen har bokats ett dussin gånger sedan taket kom på plats. Den främsta användningen sker under nationaldagsfirandet. Enligt föreskrifterna får några nya byggnader inte byggas i reservatet, endast mindre tillbyggnader kan få dispens om det gynnar friluftslivets behov.

Men konserter är väl knappast något som gynnar det rörliga friluftslivet?

– Nej, det är det ju inte. Däremot gynnar det medborgarna, då konserterna är öppna för alla. Det här beslutet överklagades aldrig och jag tvivlar på att vi hade gett dispens för det här taket i dag.

En tolkningsfråga

Hotellets tält överklagades och prövades både i länsstyrelsen och mark- och miljödomstolen. Men det skedde efter att taket var byggt.

– Det är inte så ordagrant i miljöbalken vad som är tillåtet, så det blir alltid tolkningar av vad som kan vara okej och inte. När gränsdragningen inte är helt tydlig så ser vi gärna att våra beslut överklagas, detta resulterar i rättssäkra beslut.

Förstår du att man studsar på att kommunen säger nej till ett litet tak över en utebar, samtidigt som man har byggt 50 kvadratmeter stort tak ett stenkast bort?

– Det förstår jag. Med allt vi vet nu så tror jag inte att vi hade gett dispens för taket i dag.