När den amerikanska hamburgerjätten slog upp dörrarna på Sergels torg ringlade köerna långa. 

Kunder var beredda att resa både långt och vänta länge för en tugga på de hajpade burgarna. Gott men dyrt, var besökarnas omdöme och höga priser blev en återkommande kritik.

Ändå tycks suget inte stillat. Nu står klart att Five Guys fortsätter Stockholmssatsningen och öppnar i Solnagallerian Mall of Scandinavia vid årsskiftet då de tar över möbelaffären Mios lokaler. Det framgår i ett pressmeddelande.

I det skriver också kedjan att restaurangen vid Sergels torg omsatte över 10 miljoner kronor under de fyra första veckorna. Snittnotan för en beställning ligger på 243 kronor – enligt Five guys själva överkomligt sett till vad som serveras. 

– På alla marknader där Five Guys etablerar sig är en av de första reaktionerna ”det är dyrt”. Det har varit likadant för våra kollegor. Folk betalar för att äta hos oss, då är det vår uppgift att göra det värt det, säger Ethan Jabbar, etablerings- och operativt ansvarig för Five Guys i Skandinavien i pressmeddelandet.