Haninge

Sedan valdagen har det varit locket på från partierna om hur en framtida kommunledning kan komma att se ut. Men på måndagen klockan 11 hölls en presskonferens i kommunhuset i Haninge där det nya styret presenteras. Det är S, C, V och MP som tar över makten i kommunen.

– Vår politiska riktning är tydlig. Vi kommer satsa på kvalitet i välfärden. Vi kommer jobba mycket med sådant som förbättrar för näringslivet, säger Carl Melin (S), tf gruppledare Socialdemokraterna, efter att Meeri Wasberg (S) lämnat uppdraget i förra veckan.

Han säger att det för Socialdemokraterna framförallt är skolan och arbetsmarknadspolitiken som kommer att vara centrala de kommande fyra åren.

– Haninges skolor har haft en blandad utveckling under senaste åren och vi kommer att ha ett stenhårt fokus på att höja kvaliteten i skolan, öka utbildningsresultaten och minska klyftan mellan våra olika skolor.

Knapp majoritet

Socialdemokraterna blev största parti i årets kommunval i Haninge, med 30,8 procent av rösterna, vilket innebär 19 mandat. De fyra partierna tillsammans samlar 32 av 61 mandat i kommunfullmäktige.

Vad har ni fått tumma på för att få med er de övriga partierna?

– När vi tittar på till exempel nämndordförandeposter så kommer vi fördela dem väldigt jämnt. Alla partier kommer i princip få lika många, och det betyder ju i praktiken att vi får färre än vad vår storlek skulle ge. Vi har fått ge de andra mycket utrymme att driva politik. Men vi är känner oss trygga i det eftersom vi är överrens i politiken, säger säger Carl Melin.

Bland annat kommer Miljöpartiet driva förskolenämnden, Vänsterpartiet äldrenämnden och Socialdemokraterna grundskolenämnden.

Ska avskaffa förskoleavgiften

Miljöpartiet är inte bara tillbaka i fullmäktige utan tar nu också plats i styret.

– Vi är fyra olika partier men vi har en gemensam vilja, och det är att göra hela Haninge till en bättre kommun att leva i. För oss är förskolan en av de allra viktigaste frågorna för vi vet att framtiden börjar där. Därför är jag väldigt stolt att vi har kommit överens om att stegvis avskaffa förskoleavgiften och göra förskolan helt avgiftsfri innan mandatperiodens slut. Samtidigt vill vi minska barngrupperna och förbättra arbetsvillkoren för personalen, säger Aytac Quliyeva (MP).

Vi har olika ideologiska utgångspunkter och det ska vi vara öppna med.

Till skillnad från i rikspolitiken så har Centerpartiet i Haninge inte haft någon röd linje mot Vänsterpartiet.

– Vi har olika ideologiska utgångspunkter och det ska vi vara öppna med. Men vi har också en överenskommelse om viktiga ramar. Oförändrad skatt, ett överskottsmål på minst två procent och en välfärd där kvalitet och uppföljning står i fokus. Varken privatiseringar eller kommunaliseringar för sakens skull utan den bästa välfärden för Haningeborna, säger Petri Salonen (C).

Ser man på riksdagsplan så går det ju inte lika bra - vad är det som gör att det funkar här i Haninge?

– Vi har funnit varandra bra i de här samtalen. Det som är viktigt i kommunpolitik är personkemi. Vi känner varandra sedan flera mandatperioder tillbaka, personkemin har fungerar och det har varit väldigt avgörande. Om man ska skicka något budskap till de som diskuterar regeringsfrågan så är det väl att sätt er ner vid bortet och börja prata politik. Då är det nog mer som förenar än skiljer, säger Carl Melin (S).

Nytt styre i Haninge. Partierna representeras av de fyra gruppledarna Sevim Altunsayar (V), Carl Melin (S), Aytac Quliyeva (MP) och Petri Salonen (C).

Nytt styre i Haninge. Partierna representeras av de fyra gruppledarna Sevim Altunsayar (V), Carl Melin (S), Aytac Quliyeva (MP) och Petri Salonen (C).

Anna Ludvigsson

Förhandlade med M

Förhandlingarna om ett nytt styre drog även ut på tiden i Haninge för Centerpartiet också förde samtal med Moderaterna.

– Vi har behövt överväga de samtalen och fundera på vilken väg vi vill gå, säger Petri Salonen (C).

Vi ser inget självändamål i att höja skatten.

Oförändrad skatt

För Centerpartiet och Vänsterpartiet har skattefrågan diskuterats.

– Vi har haft en god dialog. Vi ser inget självändamål i att höja skatten och som jag förstår det ser inte Centerpartiet ett självändamål i att sänka skatten. Utan det är Haningebornas behov som är i centrum, säger Sevim Altunsayar (V).

Det är första gången Vänsterpartiet tar plats i en kommunledning i Haninge kommun.

Socialdemokraterna har medlemsmöte nästa vecka, då kommer beslut att tas om ny gruppledare och kommunstyrelsens ordförande.

Mandat i Haninges kommunfullmäktige

Socialdemokraterna: 19 mandat (0)

Moderaterna: 13 mandat (-2)

Sverigedemokraterna: 10 mandat (-2)

Vänsterpartiet: 6 mandat (+1)

Centerpartiet: 4 mandat (0)

Kristdemokraterna: 3 mandat (0)

Liberalerna: 3 mandat (0)

Miljöpartiet: 3 mandat (+3)

Källa: Valmyndigheten