Lidingö
För Joel Brar är funkisfestivalen inget nytt, han är nämligen veteran på Lidingö och deltog senast 2022, även då tog han sig hela vägen till regionsfinal.
– Det var helt magiskt, då tog jag i mer, berättar han.
Sjöng E-type
I år ställde han upp igen, på scenen levererade han sin variant av E-types låt “Life” inför en imponerad publik och jury.
– Det var helt sjukt att jag vann på festivalen. Jag har inte fattat det själv ännu. Jag trodde att andra skulle vinna, de sjöng bra. När jag vann blev jag lite överraskad, säger Joel Brar.
Låten levererades med fart och energi, berättar Joel.
– Det gick väldigt bra, jag gick in mig själv och bara njöt. Själva uppträdandet var magiskt, jag är lite av en showman. Publiken var med mig hela tiden, det kändes väldigt gött.
Funkisfestivalen
Funkisfestivalen är en melodifestival för personer över 15 år inom LSS personkrets 1, som arrangerats sedan 2011.
Deltävlingar arrangeras lokalt. Från varje deltävling går en representant vidare till en av de tre regionfinalerna. Dessa tre regionfinaler äger rum i Täby den 11 april, i Kungälv den 18 april och i Malmö den 25 april.
Finalen kommer att äga rum på Stockholm Waterfront den 24 maj.
Källa: Funkisgladje.se
Så här kan det se ut när Joel uppträder. Favoritgenren? Det är rock och disco. – Jag får så mycket energi av det, säger Joel Brar.
Själva uppträdandet var magiskt, jag är lite av en showman.
Scenen lockar
Till vardags jobbar Joel på restaurang, hans musikaliska intresse är något som växt fram under senare år, men att stå på scen är något som lockar.
– Jag tycker att det är magiskt att stå på scen och sjunga och att få underhålla en stor publik. Det har jag alltid tyckt varit kul. Jag vill sprida kärlek på scenen.
Efter vinsten kommer Joel att avancera till den stora regionsfinalen i Täby, som hålls den 11 april. Då får han chansen att för första gången ta sig till riksfinalen på Stockholm Waterfront den 24 maj.
– Jag är redo, säger Joel.
Inför årets tävling berättar han om hur han i flera månader har förberett sig inför tävlingen.
– Jag har övar på låten massor med gånger.
E-type är en av Joels favoritartister. Efter att ha hört låten "Life" live så blev det valet inför årets festival.
Pekka Pääkkö
Vill sprida kärlek
Valet av E-type var ingen slump. Förra året var han på konsert på Gröna Lund och hörde låten, som då fastnade.
– Den har fart och energi men sprider samtidigt kärlek, det var därför jag valde den, berättar Joel.
Nu gör han sig redo för att denna gång ta sig hela vägen.
– Jag ska fortsätta öva på sången och allt det där, och försöka få med mig publiken också. Det är magiskt att få åka iväg och uppträda på andra platser, berättar han.
Att få chansen att stå på scen med funkisfestivalen är något som betyder mycket, berättar Joel.
– Jag tycker det är helt underbart att de har det här arrangemanget.