Hjorthagen

I mitten av februari började rivningen av spaltgasverket. Det handlar om de iögonfallande skorstenarna i metall, med tillhörande plåtbeklädda konstruktioner i den östra delen av Gasverksområdet i Hjorthagen.

Rivningen kommer att ta minst tre månader, uppger Staffan Lorentz, exploateringskontorets projektchef för Norra Djurgårdsstaden.

– Man klipper med starka maskiner, och i värsta fall får man såga itu delarna och ta ner de olika sektionerna. Allt är gjort av metall och ska sorteras och återvinnas.

Att verket försvinner verkar inte skapa någon större sorg i området.

– Jag har inte hört någon som säger: "Åh nej, ska det försvinna?" säger Staffan Lorentz.

De undrar vad de får för utsikt.

På marken som frigörs ska det byggas nya hus med bostäder och lokaler för kontor och handel i bottenvåningarna. Men en del av anläggningen, längst i öster, kommer att sparas.

– Den bevaras som ett industriminne, så att man kan se hur det har sett ut och fungerat.

Vy från Gasverksvägen. Så här ska det se ut när spaltgasverket är rivet och de nya husen är på plats.

Vy från Gasverksvägen. Så här ska det se ut när spaltgasverket är rivet och de nya husen är på plats.

THAM & VIDEGÅRD

Skorstenar blir sittbänkar

Ett exempel är fundament från skorstenar som byggs om till sittmöbler. Vissa modifieringar krävs dock för att resterna av anläggningen ska passa in i den park som ska anläggas mellan Gasverksområdet och Kolkajen.

– Vi kommer att rostskyddsbehandla, se till att de är stabila och säkra upp så det inte går att klättra där.

Spaltgasverket togs i bruk 1971 och ersatte tidigare anläggningar där man eldade med kol för att framställa stadsgas. I spaltgasverket användes i stället så kallad lättbensin som råvara. Lättbensinen, eller nafta som den också kallades, lagrades i de bergrum som nu håller på att byggas om till garage.

När byggherren OBOS hade säljstart för lägenheterna i skyskrapan i Hjorthagen blev det rusning. Över 300 personer anmälde sig under det första dygnet.

När byggherren OBOS hade säljstart för lägenheterna i skyskrapan i Hjorthagen blev det rusning. Över 300 personer anmälde sig under det första dygnet.

Pressbild

Nyfikna frågor

Än så länge är hela Gasverksområdet inhägnat med stängsel. Staffan Lorentz berättar att staden får många frågor om arbetet, både från de som redan bor i närområdet och spekulanter på lägenheter som ska byggas.

– Folk är nyfikna. OBOS och Selvåg har börjat sälja i Terrasskvarteren och där undrar spekulanterna vad de får för utsikt från de nybyggda lägenheterna.

Den nya skrapan vid Gasklocka 4 har också haft säljstart, där var det stort intresse för att köpa en lägenhet.

– Det känns jättepositivt att det finns en stor efterfrågan på att bo här.