På skärtorsdagen damp det ner ett brev från Postnord i brevinkasten hos Robert Penny och Elisabeth Norberg och deras grannar på Visättravägen 1-59.
I brevet stod att de snart inte kommer att få några fler brev i de där brevinkasten. Postnord kräver en förändring i postmottagningen, men fastighetsägaren Huge hade inte presenterat någon lösning för åtgärder.
Om de inte gör det kommer Visättraborna få hämta ut sin post på postnords expeditionsställe i Tullinge från och med den 19 maj, står det i brevet.
Brevet kom på skärtorsdagen.
Mikael Andersson
– Jag blev helt paff, jag tycker att det är helt otroligt att det har gått så långt. Det är över två kilometer dit och det är många äldre som bor här, säger Robert Penny.
Han är själv 78 år.
– På vintern är det nästan omöjligt att gå, på sommaren skulle jag möjligen kunna ta mig dit med cykel. Det går en buss, men jag har inget SL-kort, då skulle jag behöva betala 27 kronor varje gång jag skulle hämta min post, säger han.
Visättraborna hänvisas att hämta sin post klockan 9-10.30 och 15-18 på vardagar.
– Jag skulle inte hinna dit i tid. Det funkar inte, säger Elisabeth Norberg.
Hon är förvånad över att det gått så långt att Postnord hotar med att dra in postutdelningen.
– Jag antar att de vill ha postfack i trapphuset och det tycker inte jag borde vara något större problem. Jag förstår inte vad det är som har hakat upp sig hos Huge.
Trafikfarligt köra in på gårdarna
Mitt i har skrivit flera artiklar om liknande situationer i olika delar av söderort. Men den här gången är det inte trappuppgångarna som ställer till det, utan färdmedlet.
– Vi skickar allt färre brev, i stället skickar vi större paket. Det innebär att vi måste förändra vårt sätt att arbeta, vi kan inte längre dela ut brev på cykel, vi behöver större fordon där paketen får plats. I det här området är det lekplatser på gårdarna längs med gångstråken, det är direkt olämpligt att framföra fordon där, säger Henrik Ishihara, på Postnords presstjänst.
Postnord tog upp det här med Huge i oktober.
– Vi har under en längre period försökt ha en dialog med fastighetsägaren kring det här, men vi har tyvärr inte nått fram. Vi skickade vårt senaste mejl den 25 mars och sedan har vi inte fått något svar alls. Då hade vi inget annat alternativ än att stoppa postutdelningen och hänvisa de boende till expeditionsstället, säger Henrik Ishihara.
Efter att Mitt i varit i kontakt med Postnord meddelar de att Huge kontaktat dem om ett möte. Postnord hoppas nu att man ska komma fram till en lösning och väntar på en åtgärdsplan från Huge.
Huge: För oss är det en större fråga
Postnord har tidigare besökt området tillsammans med Huge och föreslagit olika lösningar, bland annat att ha postboxar samlade på ett fåtal ställen på gårdarna.
– Det tyckte inte vi var någon bra lösning. Dels blir det inte så snyggt estetiskt med en vägg av postboxar, dels kan det bli problem på vintern om det blir snövallar och det inte går att leverera post, säger Rosa Vitrera Luiga, distriktschef.
Huge tittar nu på att sätta upp postboxar i trapphusen eller i anslutning till källargångar.
Varför har ni inte meddelat det här tidigare?
– Det har kanske varit ett missförstånd kring när vi skulle återkoppla. Postboxar på gården handlar om en investering på 1,4 miljoner och det är inget vi har budgeterat för. Nu isolerar vi det till den här adressen, men för oss är det en mycket större fråga, säger Rosa Vitrera Luiga.
Hon förklarar att de inte trodde att Visättra skulle behöva postboxar, då det finns hissar.
– Om det här skulle bli aktuellt i hela Grantorp skulle det ta jättelång tid att lösa. Där har vi inte utrymme i trapphusen och det är väldigt många portar.