Nyligen öppnade kommunen en av sina trygghetspunkter, församlingshemmet Sjöliden i Fruvik på Värmdölandet.
Syftet var att visa för Värmdöborna att de finns, vad de är till för och i vilka situationer de öppnas upp.
Per och Malin Lind från Ingarö passade på att kolla in en av Värmdös trygghetspunkter, Sjöliden.
Eva Tonström
Extra el och vatten
Två av de som kom dit var Ingaröborna Malin och Per Lind.
– Vi var nyfikna på vad som finns här. Vi har fått massa bra information om vad man ska tänka på om krisen eller kriget kommer, vad man ska ha hemma och så, och vi har pratat en hel del med Röda korset, säger Per Lind.
Värmdö har fyra trygghetspunkter på fastlandet och fem ute i skärgården och de drivs av kommunen ihop med församlingarna och Röda korset. Där finns reservkraft för att exempelvis kunna ladda mobiler, få värme och vatten, information och kunna larma 112 om man behöver.
Men det går inte att sova där och det erbjuds ingen mat, bara varm dryck som buljong, nyponsoppa och te eller kaffe.
– Däremot finns möjlighet att laga och värma egen mat om man har med sig det, säger Alexander Ivarsson, beredskapssamordnare i Värmdö kommun.
När öppnas en trygghetspunkt?
– Vid större händelser som leder till störningar i till exempel elnät, vattenförsörjning, värme och internet, som påverkar många människor under relativt lång tid, säger Johan Berglind, säkerhetssamordnare i Värmdö kommun.
Ulla Sundberg, ordförande i Röda korset på Värmdö, och Päivi Suomivirta från samma förening med Daniel Handberg, församlingspedagog hos Värmdö församling.
Eva Tonström
Ett exempel i närtid var efter bussolyckan på Farstabron, när två personer dog, berättar han. På mindre än två timmar hade de öppnat trygghetspunkten Kyrkettan i Gustavsberg.
– Då mobiliserade vi alla resurser eftersom vi inte visste omfattningen, om bussen var full med skadade passagerare. Vi bedömde att det var bättre att växla ned om det behövdes, säger Johan Berglind.
Andra situationer har varit bränder i flerbostadshus när många boende behövt evakueras och snöoväder som slagit ut strömmen i stora delar av Värmdö.
Ett syfte med en trygghetspunkt är att ge kommuninvånarna viktig information.
Eva Tonström
De har jobbat med att förbättra kontaktvägar och nätverk av aktörer som ska hjälpa till, vilket har gjort att det nu går snabbt att öppna upp en trygghetspunkt, enligt Johan Berglind.
Röda korset har ökat antalet krisstödjare
Röda korset i Nacka-Värmdö har tredubblat sitt team med ideella krisstödjare till 25 personer det senaste året, varav 15 är stationerade i Värmdö.
– De utbildas i att stötta människor vid katastrofer och kriser och är en del av den höjda beredskap inom Röda korset, säger Päivi Suomivirta, som fanns med på trygghetspunkten Sjöliden.
Församlingarna håller med lokaler och personal.
– Jag tror att det finns behov av en lokal där man känna trygghet och samlas om det uppstår en kris. Sjöliden rymmer många människor och ligger bra, det är lätt att ta sig hit, säger Daniel Handberg, församlingspedagog i Värmdö församling.
Du bör ha en beredskapslåda hemma om krisen eller kriget kommer.
Eva Tonström
Kommunen bistår också med personal.
Men många Värmdöbor vet inte var deras närmaste trygghetspunkt ligger.
– Nej, jag har ingen aning men det borde väl vara någonstans på Ingarö tänker jag, säger Malin Lind.
Det här ska bli bättre, enligt Johan Berglind.
– Vi jobbar på det och planen är att inom kort kunna lägga upp tydligare information om det här på kommunens hemsida och i våra andra kanaler, säger han.