Förra året var första gången det inte gick att lämna in pappersdeklarationen i en brevlåda hos Skatteverket. Det ledde till att flera personer lämnade deklarationen genom att skjuta in den under Skatteverkets dörr.

På en del av Skatteverkets kontor återinförs därför brevlådor från den 16 april till den 2 maj.

– Brevlådorna togs bort 2017 av säkerhetsskäl men vi måste vara lyhörda – den inlämning som skedde via dörrspringor förra året var långt ifrån säker. Därför har vi tänkt om och öppnar i år brevlådor på de kontor där vi kan göra det de sista två veckorna, säger Johan Schauman, deklarationsexpert på Skatteverket, i ett pressmeddelande.

Säkrare digitalt

De allra flesta, nära 90 procent enligt Skatteverket, deklarerar digitalt. Av resterande skickar de flesta in deklarationen med post. Brevlådorna som öppnas för att undvika att en situation likt den förra året uppstår kommer dock inte finnas på alla kontor och Skatteverket ser gärna att man deklarerar digitalt.

– Det blir väsentligt färre fel i digitala deklarationer. Många uppskattar också att de får kvittens direkt på att deklarationen lämnats in, säger Johan Schauman.

Här kommer det finnas brevlådor 16 april – 2 maj:

- Solna: Solna strandväg 10 -

- Stockholm (Kista): Isafjordsgatan 30 D -

- Stockholm (Kungsholmen): Lindhagensgatan 76 -

- Södertälje: Turingegatan 24 -