Här firar du skörden på Mälaröarna
Noble farming består av Maria Nilsson och Gustav Franzén. "Vi började i en väldigt liten skala 2018 och nu arbetar vi heltid med odlandet. Vi tycker det är väldigt kul och trivs som egenföretagare", säger Gustav Franzén.
Ekerö kommun
20230825095500
20230825095604
Nyplockade frukter och bär, färska grönsaker och lokala hantverk. På Mälaröarna är flera skörde- och höstmarknader på gång. Här är ett urval.
Odlingsföretaget Noble farming medverkar på flera marknader under hösten med försäljning av grönsaker. Företaget består av Maria Nilsson och Gustav Franzén och har sin verksamhet på Adelsö där de också bor.
Marknaderna är viktiga för företaget och det planerar ofta sina odlingar för att matcha marknaderna.
– Det är väldigt kul att få träffa så mycket folk på marknaderna. Det är roligt att få lite lön för mödan. Vi jobbar mycket gratis under året och under senhösten är då vi skördar vår inkomst, säger Gustav Franzén.
På Rosenhills Trädgård och Musteri anordnas skördefest och fest.
Mikael Andersson
Noble farming bedriver så kallad biointensiv grönsaksodling. Det innebär att de odlar många och mycket olika grödor på en liten yta.
Sommarvädret har varit prövande för företaget, med en kall vår, en varm juni och en längre period av regn som påverkat skörden.
– I juni när det var så varmt blev en hel del grödor försenade. När det sedan började regna kom det i stället alldeles för mycket, det är inte kul att stå i regn och jobba. Trots det har det inte lett till ekonomiska förluster. Vi är tacksamma att det inte blivit värre än vad det blivit.
Noble Farming säljer i år grönsaker bland annat på Färingsö Hembygdsdagar 2-3 september, under Smaka på Ekerö 9 september och på Lovö Hembygdsdag 10 september.
Rörby gård som Lovö hembygdsförening hyr. Här arrangeras skördefest den 10 september.
Stefan Källstigen
Rosenhills Trädgård och Musteri
Vad: Skördefest och fest. Mys, mat och försäljning under dagen. Därefter musikuppträdanden med bland annat Valeria´s Klezmer Chariot och Dj Macuxiva.
Var: Rosenhills Trädgård och Musteri.
När: 26 augusti, från klockan 11 till 01.
Källa: Rosenhills Trädgård och Musteri.
Lovö Hembygdsdag
Vad: Lokala delikatesser, hantverk, loppis och utställning i Magasinet. Häst & vagn och barnkör. Smedjan är öppen. Det ordnas visning av arkitekten Ralph Erskines tidigare bostad Lådan.
Var: Rörby gård.
När: 10 september.
Källa: Lovö Hembygdsförening.
Smaka på Ekerö
Vad: Närodlat som produceras på ön. "En smakupplevelse där vi bjuder in Mälaröarnas närproducenter till en smakfest i centrum".
Var: Ekerö centrum.
När: 9 september, 11-15.
Källa: Smaka på Ekerö.
Färingsö Hembygdsdagar
Vad: 34 marknadsstånd, fikaservering, livemusik, information från civilförsvaret och sjöräddningen. Visning av brandbilen och den ångdrivna brandsprutan från Svartsjö slott körs.
Var: Färingsö Hembyggdsgård
När: 2 och 3 september, 12-16.
Källa: Färingsö Hembyggdsgård.
EmmaWidebäck
emma.wideback@mitti.se
08-550 551 39