Stockholm
Under varma och soliga sommardagar väljer många stockholmare att ta sig ett dopp vid stadens badplatser. Tidigare har parkeringen i anslutning till många bad varit avgiftsfria – men i sommar ändras det.
Tanken är att avgifterna ska få fler att välja bort bilen vid badbesöken. Minskat tryck vid p-platserna ska i sin tur leda till färre felparkeringar och att risken för att blåljus inte kommer fram minskar.
– Det kan röra sig om sekunder när någon har hamnat under vattnet eller av andra hälsoskäl behöver ambulans, säger Lars Strömgren (MP), trafikborgarråd.
Lars Strömgren (MP), trafikborgarråd i Stockholms stad.
Klara B Orreteg
"Kan vara avgörande"
Enligt Niklas Nordenskär, chef för räddningsavdelningen på Storstockholms brandförsvar, är felparkerade fordon är ett problem vid tidskritiska insatser.
– Vid drunkningstillbud är tiden extra viktig då det handlar om livräddande situationer där ett snabbt agerande kan vara avgörande för den drabbade.
Varje år åker räddningstjänstens utryckande styrkor runt och orienterar sig i syfte att kunna hitta fram så snabbt som möjligt vid en senare räddningsinsats.
– Om vi då noterar felaktigheter kontaktar vi berörd kommun eller stadsdelsförvaltning som vi har ett bra samarbete med, säger Niklas Nordenskär.
Här blir det p-avgifter
Solviksbadet.
Maltesholmsbadet.
Lövstabadet.
Mälarhöjdsbadet.
Sätrastrandsbadet.
Flatenbadet.
Källa: Stockholms stad
Fler ska cykla och gå
Huvudskälet med avgiften är att öka framkomligheten. Samtidigt menar Lars Strömgren att det kan leda till att fler väljer att cykla eller promenera i stället för att ta bilen.
– Genom avgiften vill vi styra trafiken så att bilar står på lagliga platser samtidigt som vi uppmuntrar folk att cykla och gå mer.
Riskerar man försvåra tillgängligheten för barnfamiljer som vill bada på sommaren?
– Det här blir direkt förbättrad tillgänglighet för räddningspersonal. Jag föreställer mig att det här blir moroten för många i närområdet att cykla i stället. Förhoppningsvis leder det till att det finns platser för de som av olika skäl måste åka bil.
Kostnaden ska ligga på tio kronor i timmen. Enligt Lars Strömgren finns det i nuläget inga planer på att införa avgifter på fler bad.
Ny taxa
Vid badplatserna införs en ny avgift, taxa 9, som gäller vid bad- och rekreationsområden.
Parkeringstaxan beslutades i trafiknämnden den 24 april 2025 och fastslogs av kommunfullmäktige i september.
Avgiftsplikten kommer gälla alla dagar från 1 juni till 31 augusti mellan klockan 7 och 22.
Kostnaden ligger på 10 kronor i timmen.
Källa: Stockholms stad