Hammarby/Skarpnäck
Att Miljöpartiet gått superstarkt framåt i kommunvalet är ingen hemlighet vid det här laget. I Brotorp i Bagarmossen har partiet sitt starkaste stöd i hela landet. Men mest gillade av alla partier i Hammarby-Skarpnäck är inte MP trots succén i Brotorp.
Mest kärlek av partierna i kommunfullmäktige fick Socialdemokraterna på Byälvsvägen i distriktet Bagarmossen Norra. Här röstade mer än var tredje person på S i kommunvalet. Detta var också det enda distriktet där partiet ökade jämfört med förra valet. Partiet tappar stort i flera distrikt men är fortfarande det parti som får mest röster i sammantaget.
Monica Lövström, gruppledare för S i stadsdelsnämnden, ser det lokala tappet som del av en nationell trend.
– Möjligtvis har ändå vår dörrknackning gjort att tappet lindrats något. Vi har haft som ambition att knacka varenda dörr på linje 17, säger hon.
Monica Lövström (S) i Björkhagen.
Privat
Partiets sämsta område är Bergsrådsvägen och några gator som sticker av från Rusthållarvägen i Bagarmossen. Trots det är 23,1 procent här en siffra flera andra partier bara kan drömma om.
Här borgarnas borg
Lite av ett borgarfäste är Blåsut Östra som är ett lägenhetsområde i sydvästra Hammarbyhöjden. Här hade både Moderaterna, Liberalerna och Kristdemokraterna sina bästa siffror förra valet. Moderaterna som gick starkt i årets kommunval fick även här extra grädde på moset. Efter en ökning på nästan 5 procentenheter röstar var fjärde på M.
Husen norr om Sofielundsvägen heter Blåsut Östra i valsammanhang.
Anders Björklund
Folk har flyttat in utifrån.
Valkretsen Östra Söderort där Hammarby-Skarpnäck ingår är annars ett i stort sett rött område. Socialdemokraterna och Vänsterpartiet samlar sammantaget drygt 50 procent av rösterna.
Johan Brege, ledamot för Moderaterna i stadsdelsnämnden, tänker att stödet i Blåsutkvarteren kan bero på att husen är relativt nybyggda.
– Folk har flyttat in utifrån. Det kan även ha att göra med att området har många bostadsrätter.
Kärrtorpsbon Johan Brege var med och satte upp valaffischer.
Moderaterna
Kvarteren i Blåsut är även i år Kristdemokraternas bästa distrikt. Samtidigt tappar Liberalerna så kraftigt att distriktet inte längre är deras bästa. Mittenpartiet Centerpartiet faller en aning men är med 6,9 procent ändå näst störst av de borgerliga.
Byggmotståndet
Sverigedemokraterna, som i årets kommunval profilerade sig i sitt motstånd mot byggen i grönområden, tappade 0,6 procentenheter i valkretsen Östra Söderort. Partiet landar på 9 procent.
”Det finns en generell trend att SD tappar mandat i hela landet just nu, och det syns även hos oss”, skriver Sergej Salnikov, ledamot för SD i stadsdelsnämnden, till Mitt i.
Sergej Salnikov (SD).
Sverigedemokraterna
Något tydligt genomslag för partiets byggpolitik går exempelvis inte att se runt Nytorps gärde. Det kan möjligtvis bero på att flera andra partier gått ut med att de vill banta planen på 640 bostäder här. Vid en utblick ser partiet ut att ha haft större framgång i byggfrågan i distriktet Sköndal C strax söder om Skarpnäck, där de är emot 400 nya bostäder runt centrum.
Där ökade partiet från 18,4 procent till 20,5 procent i kommunvalet. Siffran är överlägset högst i Stockholms stad. Tesen att byggmotståndet gav utslag stöds av att partiet samtidigt backade i riksdagsvalet med drygt 3 procentenheter.
Bästa och sämsta distrikt
Så här gick det för partierna som sitter i kommunfullmäktige i årets kommunval.
Socialdemokraterna
Bäst: Skarpnäck 5 Bagarmossen N: 35,5 procent (+1,5)
Sämst: Skarpnäck 4 Bergsrådsvägen mfl: 23,1 procent (−5,3)
Vänsterpartiet
Bäst: Skarpnäck 4 Bergsrådsvägen mfl: 33,2 % (−7,5)
Sämst: Skarpnäck 29 Blåsut Ö: 8,8 % (−1,7)
Miljöpartiet
Bäst: Skarpnäck 2 Brotorp: 29,3 % (+ 15,8)
Sämst: Skarpnäck 5 Bagarmossen N: 9,3 % (+5,1)
Moderaterna
Bäst: Skarpnäck 29 Blåsut Ö: 24,8 % (+4,9)
Sämst: Skarpnäck 1 Bagarmossen S: 5,0 % (+0,4)
Centerpartiet
Bäst: Skarpnäck 25 Enskededalen V: 11,0 % (+1,3)
Sämst: Skarpnäck 5 Bagarmossen N: 1,5 % (−0,8)
Liberalerna
Bäst: Skarpnäck 7 Skarpnäcks trädgårdsstad: 5,9 % (–2,1)
Sämst: Skarpnäck 20 Skarpnäck V: 0,7 % (–2,0]
Kristdemokraterna
Bäst: Skarpnäck 29 Blåsut Ö: 4,6 % (+1,2)
Sämst: Skarpnäck 9 Kärrtorp S: 1,0 % (Ingen siffra)
Sverigedemokraterna:
Bäst: Skarpnäck 5 Bagarmossen N: 10,2 % (−0,9)
Sämst: Skarpnäck 7 Skarpnäcks trädgårdsstad: 3,0 % (+0,1)
Källa: Newsworthy/Valmyndigheten
Här rusade antalet röstande till valurnorna
Flera områden med lågt valdeltagande lyfte i årets val.
I Bagarmossen Norra rusade röstningen med nästan 14 procentenheter.
– Området är på väg att Södermalmifieras, tänker Roland de la Tajada på Byälvsvägen.
Söderort
Valdeltagandet i Östra Söderort ökade i årets val. Att flera distrikt i söderort, där färre utnyttjat sin rösträtt, lyfter kraftigt ser ut att vara förklaringen. Nu ligger samtliga valdistrikt i Hammarby-Skarpnäck bra över 70 procent röstande.
I distriktet Bagarmossen Norra, där stora delar av Byälvsvägen ingår, ökade valdeltagandet med 10 procentenheter i både kommunval och regionval. Ännu bättre var det i riksdagsvalet. Där rusade kvarteren hela 13,9 procentenheter. Allt enligt de preliminära siffrorna i valet.
Ökningen gör att distriktet lyfter från den tidigare jumboplatsen i Hammarby-Skarpnäck. Nu når Bagarmossen Norra nästan upp till snittet i valkretsen Östra Söderort.
Fick en aha-upplevelse.
Så många röstade i valet
I Bagarmossen Norra röstade 76 procent av de röstberättigade i kommunvalet, 76,3 procent i regionvalet och 78,1 procent i riksdagsvalet.
Högst och minst i kommunvalet
Skarpnäcks trädgårdsstad: 93,1 procent (- 2,0).
Skarpnäck Västra: 72,3 procent (+3,9)
Östra söderorts snitt: 78,3 procent (+ 1,1)
Källa: Preliminära siffrorna hos Valmyndigheten
På Byälvsvägen vet ingen av de personer Mitt i möter vad ökningen beror på. Men både Lars-Olof Andersson som kommer med matkassar och Roland de la Tajada som stannar till så att sambons pizza kallnar upplever att området blivit stabilare.
”Folk som flyttar in bor längre. Det är inte samma omsättning i lägenheterna nu” säger Lars-Olof Andersson.
Anders Björklund
De upplever ett ett slags gentrifiering de tänker bidrar till ökat valdeltagande.
– Visst finns fortfarande problem. Men det är inte lika mycket stök som förr, säger Roland de la Tajada.
Har knackat dörr
Flera partier Mitt i talar med berättar att de utökat arbetet med dörrknackning. Både Socialdemokraterna, Vänsterpartiet, Miljöpartiet och Sverigedemokraterna har gått på Byälvsvägen och i Skarpnäck Västra som är ett annat område som hade lågt valdeltagande i förra valet. Samtliga håller det som en trolig förklaring till ökningarna.
– Vi började knacka dörr redan i december i loftgångshusen på Byälvsvägen, för där var valdeltagandet hiskeligt lågt. Då var främsta budskapet att använda sin röst, säger Jessica Nilsson som är gruppledare för (V) i Skarpnäcks stadsdelsnämnd.
V på gång i december. Här är Jessica Nilsson på Byälvsvägen med Rodrigo Arce, Axel Björklund, Tomas Högberg och Felix Ståhl Kalén.
Axel Björklund
Flera personer på Byälvsvägen berättar att politiker rört sig i området. Men ingen nämner detta som en trolig förklaring.
– Tre partier har knackat på hos mig. Men jag tror kanske inte att det är något som får någon som i grunden inte är benägen att rösta att ändra sig, säger Salamu Ali som cyklar hemåt med dottern Sofia.
Roland de la Tajada ser en annan möjlig orsak.
– Nytt folk flyttar in. Södermalmifieringen kallar jag det, säger han.
Roland de la Tajada ser olika tecken på att människor med ordning och reda på liven flyttat in. Han nämner bland annat yrkesgrupper han inte sett tidigare och en omsorg kring aktiviteter som växtodling som tecken att han fått mer stabila grannar med tiden.
Anders Björklund
SD:s kritik
Jessica Nilsson tror ändå på dörrknackningen. Partiet har mött flera utan svenskt medborgarskap som vid träffarna insett att de får rösta i kommun- och regionval.
– Det var en del som fick en aha-upplevelse. Sedan talar ju grannar och vänner vidare med varandra.
Moderatprofilen Johan Brege nämner allmänt att flera partier propagerat mot SD i valrörelsen. Det ”kan ha” spelat viss roll för ökningen men även han tror på ökad dörrknackning som huvudorsak till att svagare distrikt lyft.
Sergej Salnikov (SD), ledamot i stadsdelsnämnden, svarar på mejl att ”vänstern bedrivit kampanjer med felaktig information om SD och Tidöavtalet, bland annat riktade mot moskéer och olika invandrargrupper”.
Monica Lövström (S) känner inte igen den bilden lokalt utan menar att Tidö och SD är något folk själva fört på tal. Jessica Nilsson (V) menar att Salnikovs kritik är för otydlig för att bemöta men säger:
– Oron för tonårsutvisningarna och ett ökat SD-inflytande kan också ha bidragit till att fler gick och röstade.
Roland de la Tajada ser olika tecken på att människor med ordning och reda på liven flyttat in. Han nämner bland annat yrkesgrupper han inte sett tidigare och en omsorg kring aktiviteter som växtodling som tecken att han fått mer stabila grannar med tiden.
Anders Björklund