Stockholm
Rasmus Jonlund (L), ledamot i kommunfullmäktige, har tidigare tagit avstånd från partilinjen och lämnat sin plats på riksdagslistan. Nu meddelar han att han finns till förfogande som gruppledare för Liberalerna i Stockholms stad.
"Jag står fast vid det jag tidigare har sagt – om en undermålig process, om sveket mot liberala värderingar, och om de mycket stora sakpolitiska och strategiska risker jag ser med den väg som nu valts. Men ett parti är större än en enskild konflikt, och Liberalernas historia är längre än ett enskilt val. Jag har därför landat i att fortsätta mitt engagemang, med ett annat fokus. Mitt fokus kommer att ligga där jag har mitt uppdrag och mitt mandat – i Stockholm," skriver han på sin Facebook.
"Måste överväga det"
Rasmus Jonlund utvecklar sitt resonemang i ett samtal. Enligt honom har Stockholmsliberalerna, likt andra kommuner i landet, länge haft en annan linje än partiet nationellt.
– Beslutet är fattat, det får man respektera. Samtidigt är det viktigt att framhålla att det tydliga motståndet inte bara finns i Stockholm. Hade stödet nationellt varit massivt hade det varit en annan situation. Men jag vet att liberaler i många fler kommuner resonerar som vi, säger han och fortsätter:
– Jag vill vara kvar och vara med att ta ansvar i någon form. Vi vet inte vem som blir förstanamn i Stockholm, men det måste vara någon som tydligt står för Stockholmslinjen.
Blir det en utmaning att driva politik i Stockholm som skiljer sig från partilinjen på riksnivå?
– Jag tror det kommer att gå att göra. Jag tror att de flesta som attraheras till Liberalerna förstår skillnaden. Vi har varit tydliga, mycket tack vare Jan Jönsson, med att vi inte samarbetar med ytterkanterna i Stockholm.
Han är tydlig med att inget ännu är avgjort – men att om det kommer till kritan så skulle han ställa upp.
– Om jag får frågan och människor tycker jag vore bäst lämpad så blir jag hedrad över det förtroendet. Då skulle jag få ta mig en rejäl fundering. Sitter man i kommunfullmäktigegruppen så måste man överväga det.
Sedan tidigare har Jan Jönsson (L), gruppledare, och Isabel Smedberg-Palmqvist, vice gruppledare, meddelat att de avgår.
Rasmus Jonlund vill inte spekulera i om det finns fler som skulle kunna tänka sig ställa upp som gruppledare.