Under måndagsförmiddagen utbröt en brand i en lägenhet på Enskede nya servicehus på Handelsvägen.

Räddningstjänst, polis och ambulans var på plats och branden, som troligen uppstod i samband med matlagning, kunde släckas.

Under måndagskvällen avråddes 18 boende på servicehuset att återvända till sina lägenheter, på grund av rök-, sot- och vattenskador. De evakuerades i stället till korttidsboenden, bland annat i Rinkeby, Bromma och Högdalen.

Osäker prognos

Biståndsbeslutet om tillfälligt boende gäller bara ett dygn, ett nytt beslut kommer att tas under tisdagen. Prognosen för när de kan flytta tillbaka är osäker.

– Vi för samtal med Micasa om saneringen, vad som behövs och hur lång tid det kan ta, säger Leif Kananen, chef för äldreomsorgen i Enskede-Årsta-Vantör.

Under kvällen och natten sattes extrapersonal in på servicehuset.

– Jag har pratat med nattpersonalen som sa att stämningen har varit lugn. Vi kommer att samla de boende i huset under dagen och ha kontakt med närstående, säger Leif Kananen.

Fyra personer fick föras till sjukhus efter branden. På tisdagen hade en person fått komma hem och två slussats vidare till en geriatrisk avdelning. En person var kvar på akutsjukhuset.

Personalen på boendet kommer att erbjudas stödsamtal.

– De har skött situationen jättebra, säger Leif Kananen.