Mälarhöjden
Ägg med intrikata geometriska mönster, med slingrande växter i jugendstil, med fåglar och fiskar inbäddade i konstfulla och böljande former i 1970-talsanda.
Påskäggen hemma hos Gunilla Roth i Mälarhöjden är alla små konstverk. Hon har skapat dem enligt en urgammal ukrainsk hantverkstradition. Pysanky heter äggen på ukrainska.
– Det tar många timmar att göra ett enda ägg, ibland en hel dag. Jag har hållit på sedan i höstas. Det är väldigt kul och ganska beroendeframkallande, säger hon.
Gunilla Roths pysanky har både traditionella mönster och moderna motiv.
Judit Nilsson
Ett ägg med Spotify-logga och stiliserade ljudvågor.
Judit Nilsson
Vill sprida kunskapen
När Mitt i träffar Gunilla Roth har hon just haft två kurser under helgen, i sin hemmaateljé. Hon ville föra vidare det hon lärt sig, lade ut ett kurserbjudande i en lokal Facebookgrupp och fick fint gehör.
– Jag tycker väldigt mycket om att dela med mig av det jag själv tycker är roligt. För mig blir det ett ömsesidigt utbyte. Jag lär ut och får inspiration tillbaka.
Det var kurs i dagarna två hemma hos Gunilla Roth,
Gunilla Roth
Ett Spotify-ägg
Nu är det tomt på folk i ateljén, men gott om de urblåsta, färgsprakande ägg som Gunilla Roth har skapat. En del har traditionella ukrainska mönster och symboler, men hon har också gjort moderna motiv – som ett Spotify-ägg med stiliserade ljudvågor.
Sina första pysanky gjorde hon på 1990-talet, sedan hon sett en kvinna utföra hantverket på Torekällberget i Södertälje. Det gick "sådär" och hon slutade. Men häromåret hittade hon en kistka – det verktyg man använder när man gör pysanky – på nätet.
Jag lär ut och får inspiration tillbaka.
Gunilla Roth täcker delar av ett urblåst ägg med smält bivax, med hjälp av verktyget kistka ...
Judit Nilsson
... ett hantverk som kräver noggrannhet och försiktighet. Det urblåsta ägget är ömtåligt.
Judit Nilsson
– På svenska kan man kalla det en vaxpenna. Det är en penna med en liten tratt på som man fyller med bivax. Man värmer vaxet över en ljuslåga och täcker de delar av ägget som man vill ska förbli ofärgade när man doppar ägget i färgbad, först ljusare färgbad och sedan mörkare. Det är ett slags batikteknik, säger Gunilla Roth och tänder ett ljus för att visa hur hon går till väga.
Lektioner via nätet
För att verkligen lära sig hantverket tog hon hjälp av Cleber Marchiori, en brasiliansk man med ukrainskt ursprung, som numera bor i Värmland. Också honom hittade hon via nätet och det är så de haft kontakt.
– Han har stor kunskap om pysanky, både om hantverket, om traditionen och om mönstren. Det finns stora regionala skillnader i mönster i Ukraina, som kännare kan se, berättar Gunilla Roth.
Med de här äggen visade Gunilla Roth kursdeltagarna hur pysanky blir allt färgrikare och allt mer mönstrade för varje nytt färgbad.
Judit Nilsson
Ställer ut äggen
I påsk ställer Cleber Marchiori och Gunilla Roth ut pysanky i Karlstads bibliotek. Här i Stockholm kan man även se hennes ägg hos Stockholms läns hemslöjdsförening.
Det känns bra att lyfta fram ett stycke ukrainsk kultur, tycker Gunilla Roth.
– Det finns en historia av att ukrainsk kultur har förtryckts under olika perioder. För mig känns det därför meningsfullt att vara med och föra en tradition som pysanky vidare. Mitt intryck är också att många ukrainare ser positivt på att deras kultur sprids i dag.
Chans att se pysanky i påsktider
Namn: Gunilla Roth.
Bor: I Mälarhöjden.
Aktuell: Skapar pysanky – ukrainska påskägg. Pysanky är plural, i singular kallas ägget pysanka.
Utställningar: Gunilla Roths ställer ut pysanky hos Stockholms läns hemslöjdsförening på Lidnersgatan 12 i Kristineberg, till och med den 30 april. I Karlstads bibliotek visas hennes och Cleber Marchioris pysanky den 25 mars–6 april.
Om Gunilla Roth: Arbetar som kommunikatör. Skapar gör hon på fritiden. Hon har ett stort intresse för hantverk, driver företaget Slöjdakademien och sitter i styrelsen för Stockholms läns hemslöjdsförening.
Källa: Mitt i
Så här gör du steg för steg
Gör hål i skalet och töm äggets innehåll. Försegla hålet med smält bivax.
Med en kistka (vaxpenna) och smält bivax täcker du de delar du vill ska förbli vita.
Doppa ägget i ett ljust färgbad, till exempel gult. Täck sedan med vax de delar som ska behålla den färgen, och doppa ägget i nästa, mörkare färg.
Upprepa processen från ljusa till mörkare färgbad tills mönstret är klart. Avsluta med att hålla ägget intill en ljuslåga och smält försiktigt bort vaxet från ägget.
Torka av med papper och se det färdiga mönstret framträda.
Källa: Mitt i