Biblioteket i Österåker slår upp dörrarna för unga som är sugna på skönlitterärt skrivande. Kursledaren Linda Wahlund har berättat för Mitt i om kursen och utmaningar hon själv mött i skrivandet.
Linda Wahlund håller en kurs i skrivande på Österåkers bibliotek.
Mikael M Johansson
Vad är det för kurs?
Det är en grundkurs i skönlitterärt skrivande med fokus på lusten i att skriva. Det kommer att vara allt från kortare inspirerande skrivövningar för att släppa på eventuella prestationskrav, till skrivövningar om hur man skriver en bra dialog och bygger karaktärer.
Det kommer att bli fyra kvällar under sju veckors tid med start 12 mars för unga mellan 13-17 år.
Vilken är den största utmaningen med att skriva, tycker du?
När man har mycket fokus på att det ska bli bra och inte vågar släppa taget. När man tänker för mycket att andra ska läsa och vad folk ska tänka.
Hur gör man för att hantera det?
Man får försöka komma över det och uppslukas av berättelsen. Gå in i sitt eget skrivande och inte tänka på läsaren i början av processen.
Vad hoppas du kursdeltagarna ska ta med sig?
Jag hoppas att de tar med sig att alla har en viktig berättelse inom sig och att de vågar hitta sin egna röst. Jag hoppas också att de kan använda skrivande på olika sätt. Att de genom skrivandet kan förstå saker, bearbeta och utforska sig själva.