Länet

Större utbud av prisvärda elbilar och bättre laddmöjligheter.

Så förklarar branschorganisationen Mobilty Sweden det senaste årets tydliga uppgång av andelen laddbara fordon i Sverige.

Resten av landet håller på att komma i kapp.

I landet som helhet var en rekordstor andel av de nyregistrerade personbilarna – 44 procent – rena elbilar under det tredje kvartalet 2026, enligt siffror som sammanställts av nyhetsbyrån Newsworthy.

Minskat sedan 2025

I Stockholms län låg andelen rena elbilar ännu högre – 48 procent. Lägger man till laddhybriderna fortsätter länet att ligga i topp med 72 procent sammanlagt, jämfört med 66 procent i hela riket.

Ändå har den andelen minskat i Stockholms län sedan fjärde kvartalet 2025, då andelen var uppe i 76 procent. Även det senaste kvartalet syns en liten nedgång på –0,1 procentenheter.

Jessica Alenius, vd på Mobility Sweden, ser ingen enkel förklaring till att kurvan viker nedåt i Stockholm.

– Många företag har sina säten i Stockholm och har under en längre tid gått i bräschen för ny teknik. Det kan vara så att resten av landet nu håller på att komma i kapp, säger hon.

Danderyd i topp

Sedan den 18 mars har det också införts en särskild elbilspremie för boende i glesbygden, vilket Jessica Alenius ser som en möjlig delförklaring till ökningen utanför Stockholmsområdet.

Bland kommunerna i länet syns stora skillnader. Danderyd ligger i topp med 81 procent laddbart i nyregistreringen, följt av Stockholm och Sollentuna på 80 procent.

I botten ligger Österåker och Norrtälje på 45 respektive 49 procent.

Här har flest elbil

Andel laddbara bilar av nyregistrerade fordon kvartal 3 (laddhybrider och rena elbilar).

Danderyd :81 %

Stockholm: 80 %

Sollentuna: 80 %

Ekerö: 76 %

Nacka: 75 %

Salem: 73 %

Värmdö: 73 %

Järfälla: 72 %

Vaxholm: 71 %

Tyresö: 70 %

Lidingö: 70 %

Täby: 68 %

Vallentuna: 67 %

Upplands-Bro: 67 %

Solna: 66 %

Upplands Väsby: 65 %

Huddinge: 65 %

Nynäshamn: 62 %

Haninge: 61 %

Sundbyberg : 59 %

Botkyrka: 58 %

Sigtuna: 57 %

Nykvarn: 57 %

Södertälje: 55 %

Norrtälje: 49 %

Österåker: 45 %

Källa: Newsworthy