I torsdags slog polisen till mot en lagerlokal i Sollentuna. Där hittades 100 kilo cannabis,180 000 narkotikaklassade tabletter och 45 kilo kokain. Även automatvapen och handgranater fanns i lokalen.

Fyra män häktades under söndagen på sannolika skäl misstänkta för synnerligen grovt narkotikabrott, synnerligen grovt vapenbrott och för att ha förvarat handgranaterna, rapporterar Dagens Nyheter.

– Det är en väldigt stor lagerlokal, polisen har haft spaning på denna lokal under en längre tid. Det har varit ett intensivt spaningsarbete som ledde fram till detta tillslag, säger åklagare Johanna Kolga till Mitt i.

De häktade männen

Om de häktade männen tillhör ett kriminellt nätverk kan inte åklagare Johanna Kolga uttala sig om i nuläget.

– Jag kan inte uttala mig om ifall de är kända sedan tidigare av polisen, det jag kan säga är att det rör sig om tre män födda på 90-talet samt en äldre man som är utländsk medborgare. Det är den äldre mannen som jag menar har agerat chaufför, säger Johanna Kolga.

Den äldsta mannen har ingen folkbokföringsadress i Sverige, medan resterande tre män är hemmahörande i Stockholm.